fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Od 1 stycznia 2020 r. zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach

Adobe Stock
Od 1 stycznia pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia na wyroby medyczne. To duże ułatwienie dla pacjentów, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami i starszych.

Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne, czyli np. kule, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, protezy, worki stomijne. Rocznie NFZ potwierdza ok. 3,5 mln takich zleceń.

Obowiązujący obecnie proces obsługi kart i wniosków na zaopatrzenie w wyroby medyczne wymaga wizyty pacjenta w placówce macierzystego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W przypadku błędnie wystawionych zleceń takich wizyt musi być nawet kilka.

Od przyszłego roku etap ten będzie znacznie uproszczony. Pacjent już podczas wizyty np. u lekarza będzie mógł uzyskać potwierdzenie zlecenia z Narodowego Funduszu Zdrowia i bezpośrednio udać się do właściwego punktu (sklepu), realizującego zlecenia na wyroby medyczne.

Nowe rozwiązanie NFZ poprawi dostępność do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, szczególnie dla pacjentów z małych miejscowości, skąd do placówek Funduszu jest daleko. Pacjent będzie mógł otrzymać od razu zlecenie gotowe do realizacji. Zyska też pewność, że zlecenie jest pozbawione błędów formalnych. Obecnie o ewentualnych błędach pacjent dowiaduje się najczęściej dopiero w trakcie wizyty w NFZ.

Te ułatwienia są już częściowo dostępne. Od 4 listopada do 31 grudnia 2019 r. wybrana grupa placówek realizuje zlecenia już na nowych zasadach. Ich lista dostępna jest w Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zlecenia naprawy, które do końca roku zostały wystawione oraz wystawione i potwierdzone, będą realizowane na dotychczasowych zasadach, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA