fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus a sanatorium: większość kuracjuszy bez Covid

Fotorzepa, Piotr Guzik
Tylko 10 skierowanych do sanatorium miało pozytywny wynik testu na koronawirusa. To zaledwie 3 promile z 3,2 tys. wymazów wykonanych u osób ze skierowaniem na leczenie w uzdrowisku.

Dane przedstawił na Twitterze prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski podkreślając, że zaprzeczają one tezom że zachorowań jest o wiele więcej, niż jest to komunikowane oficjalnie.

Turnusy uzdrowiskowe rozpoczęły się w poniedziałek 15 czerwca, gdy leczenie miały zacząć 524 osoby. Jako pierwsze kuracjuszy powitały uzdrowiska w Wieńcu Zdroju pod Włocławkiem, Rabce-Zdroju, Szczawnicy i Krynicy Górskiej.

Jak jednak ustaliła „Rzeczpospolita", wiele osób rezygnowała z wyjazdu w ostatniej chwili, nawet mimo pozytywnego wyniku testu. Zdaniem zarządzających uzdrowiskami, mogło to wynikać z lęku przed pandemią. Najsłabszą frekwencję zanotowano na turnusach dla dzieci.

Do końca czerwca z pobytu w uzdrowisku skorzysta 17,5 tys. pacjentów. Osoby, które po 15 marca, kiedy zamknięto uzdrowiska ze względy na pandemię, przerwały leczenie trwające krócej niż 15 dni, mogą kontynuować je na podstawie dotychczasowego skierowania na takich samych zasadach jak poprzednio, z uwzględnieniem dni już spędzonych w sanatorium. Datę wyjazdu ustali z nimi samo uzdrowisko.

W przypadku pozostałych pacjentów, którzy mieli skorzystać z uzdrowiska po 15 marca, kontaktują się z nimi pracownicy NFZ. Dzwonią oni do osób, które mają skierowanie na leczenie uzdrowiskowe potwierdzone przez Fundusz, i wskazują kiedy i gdzie mogą wykonać test na koronawirusa (w całym kraju jest ponad 217 punktów pobrań). Test można zrobić nie wcześniej niż na sześć dni przed terminem rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Wynik przekazuje telefonicznie samo uzdrowisko. Warunkiem wyjazdu jest wynik negatywny – czyli brak obecności Covid.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA