fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

GIS o zasadach opuszczania zakończonej kwarantanny

AdobeStock
Po dacie zakończenia kwarantanny, jeśli nie ma objawów COVID-19, można automatycznie wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie z sanepidu - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Kwarantanna nakładana jest na okres 14 dni. Decyzja o kwarantannie wynika z:

a) tytułu przekroczenia granicy po 15 marca 2020 r. albo

b) może być przekazana ustnie przez pracownika sanepidu.

W przypadku przekroczenia granicy – kwarantanna obowiązuje przez okres 14 dni licząc od dnia następnego po dniu przekroczenia granicy. O jej rozpoczęciu i zakończeniu informuje Straż Graniczna w momencie przekroczenia granicy. Dane osób przekraczających granicę trafiają do systemu, który prowadzi wojewoda.

W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości dotyczących dat kwarantanny związanej z powrotem do kraju po 15 marca, należy kontaktować się z urzędem wojewódzkim.

Czytaj też: 

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem od 1 kwietnia

Koronawirus: czy można wyprowadzić psa, wyrzucić śmieci podczas kwarantanny w domu?

W razie kwarantanny nakładanej przez sanepid – o jej nałożeniu informuje, zwykle telefonicznie, pracownik sanepidu. Podczas przekazania tej informacji pracownik sanepidu podaje też datę zakończenia kwarantanny.

- Po zakończeniu kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, obywatel automatycznie może wrócić do pracy. Nie jest wymagane dodatkowe zaświadczenie od sanepidu - wskazuje GIS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA