fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Minister zdrowia o całodobowej infolinii NFZ i dymisji wiceministra Czecha

123RF
Za trzy miesiące powinniśmy mieć całodobową infolinię NFZ-u, gdzie o 1:30 w nocy jak się obudzimy z potężnym bólem głowy, to możemy się dowiedzieć, gdzie pójść - zapewnił minister zdrowia Łukasz Szumowski na antenie RMF FM.

Obecnie infolinia NFZ pod numerem 800 190 590 funkcjonuje ona od 8 do 16.

- Trwa przetarg i za trzy miesiące powinniśmy mieć całodobową infolinię NFZ-u, gdzie o 1:30 w nocy jak się obudzimy z potężnym bólem głowy, to możemy się dowiedzieć, gdzie pójść. Po drugie, często są ogromne różnice w dostępie do świadczeń, kolejek. Pacjent może się dowiedzieć, gdzie najszybciej może mieć wymieniony staw biodrowy  – powiedział minister zdrowia.

Natomiast 1 lutego ruszyła infolinia onkologiczna, ale tylko w dwóch województwach: świętokrzyskim i dolnośląskim.

- Dlaczego w dwóch? Oczywiście to jest definicja pilotażu, że musimy bardzo poważne zmiany w systemie działania ochrony zdrowia sprawdzić, zanim je wprowadzimy. Jeżeli wprowadzamy coś jako pilotaż, to część osób mówi, że nie powinno być pilotażu, bo to jest złe. Jeżeli wprowadzaliśmy sieć szpitali, to wszyscy mówili: a dlaczego nie ma pilotażu? Ja jestem zawsze zdania, że należy sprawdzić jak działają tak poważne rzeczy - powiedział minister.

Łukasz Szumowski był też pytany o powody dymisji swojego wiceministra Marcina Czecha. Jak donosiła prasa,  miał on sprzyjać koncernom farmaceutycznych.

- To jeden z największych absurdów, jakie znam. [Marcin Czech] Doprowadził do spadku cen wszystkich produktów, jakie mieliśmy - mówił Szumowski.

Wyjaśnił, że wiceminister trafił do szpitala po utracie przytomności i złożył rezygnację na ręce pana premiera z powodów zdrowotnych. Jest nadal na zwolnieniu lekarskim.

- Trochę go wykończył ostatni okres, gdzie miał 3 tys. decyzji refundacyjnych, gdzie doprowadził nieprawdopodobnie ważne rzeczy, jak politykę lekową, do końca - stwierdził Łukasz Szumowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA