fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Groźna zdalna autoryzacja wyników badań krwi

www.sxc.hu
Diagności laboratoryjni sprzeciwiają się zdalnej autoryzacji wyników badań krwi. Przewiduje ją projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

Zdalną autoryzację wyników badań, zgodnie z wymaganiami określonymi w dobrych praktykach, dopuszcza projekt rozporządzenia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, które trafiło do konsultacji publicznych.

Według Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) zdalna autoryzacja stanowi zagrożenie bezpieczeństwa pacjenta i wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla samych diagnostów..

Samorząd obawia się, że brak faktycznego nadzoru nad badaniami zaowocuje „zwiększeniem liczby postępowań w przedmiocie odpowiedzialności karnej, cywilnej i zawodowej". „(...)

Prawne zmuszanie diagnosty do czynności niezgodnych z jego etyką zawodową doprowadzi w konsekwencji do ogromnych patologii i nadużyć w systemie, które niestety już się pojawiają.

Samorząd zawodowy diagnostów nie zgadza się na przerzucanie odpowiedzialności  na nieuczestniczącego w procesie diagnostycznym diagnostę laboratoryjnego w imię oszczędności jednostki" – czytamy na stronie internetowej Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać do 19 lipca.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA