fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Prawo i Sprawiedliwość traci większość w Senacie. Lista senatorów

Marszałek Stanisław Karczewski kandydował z okręgu 49 obejmującego powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Znamy już nazwiska 100 senatorów na nową kadencję. Przedstawicieli partii opozycyjnych i kandydatów niezależnych będzie tam 52.

Procentowe wyniki do Senatu na podstawie danych z 99,5 proc. komisji wyborczych przedstawiają się następująco:

- PiS - 44,71 proc.
- KO - 35,46 proc.
- PSL - 5,74 proc.
- SLD - 2,30 proc.
- Bezpartyjni Samorządowcy - 1,84 proc.
- Konfederacja - 0,80 proc.

Należy pamiętać, że wielu kandydatów startowało z własnych komitetów.

PiS będzie miało w Senacie 48 senatorów. W najdłużej liczonym okręgu nr 64, obejmującym powiat pucki i Gdynię, rywalizację o mandat senatora wygrał Sławomir Rybicki z KO.

Koalicja Obywatelska będzie miała 43 senatorów, Polskie Stronnictwo Ludowe - 3 a Sojusz Lewicy Demokratycznej - 2. Dodatkowo czterech kandydatów startowało jako niezależni.

To oznacza, że łącznie senatorowie z PiS będą w mniejszości 48:52.

„Rządy większościowe mają nad sobą pewien element kontroli, jeśli rządzący nie mają większości w Senacie, czyli izbie wyższej. Prócz tego, że Senat przyjmuje różnego typu sprawozdania, wyraża zgodę na powołanie przez Sejm grupy urzędników (m.in. prezesa NiK), ma inicjatywę ustawodawczą, a przede wszystkim moc nanoszenia poprawek ustawowych albo odrzucania ustaw w całości” - analizował w „Plus Minus na wybory” Bogusław Chrabota.

Dowiedz się więcej: Chrabota: Sukces wyborczy, czyli co?

„Nie jest to moc nieograniczona, Sejm może bowiem z kolei odrzucić decyzję Senatu, ale potrzeba do tego większości bezwzględnej przy obecności co najmniej połowy posłów uprawnionych do głosowania. Wiem, że to niewiele, ale zawsze coś” - podkreślił redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. 

Lista senatorów na kadencję 2019-2023

Rafał Ambrozik (PiS) - okręg 29 (Piotrków Tryb.)
Paweł Arndt (KO) - okręg 92 (Konin)
Włodzimierz Bernacki (PiS) - okręg 34 (Tarnów)
Halina Bieda (KO) - okręg 71 (Katowice)
Grzegorz Bierecki (PiS) - okręg 17 (Chełm)
Przemysław Błaszczyk (PiS) - okręg 25 (Sieradz)
Ryszard Bober
(PSL) - okręg 12 (Toruń)
Jacek Bogucki (PiS) - okręg 61 (Białystok)
Marek Borowski (KO) - okręg 42 (Warszawa)
Marcin Bosacki (KO) - okręg 91 (Poznań)
Barbara Borys-Damięcka (KO) - okręg 43 (Warszawa)
Bogdan Borusewicz (KO) - okręg 65 (Gdańsk)
Krzysztof Brejza (KO) - okręg 10 (Bydgoszcz)
Margareta Budner (PiS) - okręg 93 (Konin)
Jacek Bury (KO) - okręg 16 (Lublin)
Jerzy Chróścikowski (PiS) - okręg 19 (Chełm)
Alicja Chybicka (KO) - okręg 7 (Wrocław)
Leszek Czarnobaj (KO) - okręg 67 (Gdańsk)
Grzegorz Czelej (PiS) - okręg 15 (Lublin)
Jerzy Czerwiński (PiS) - okręg 51 (Opole)
Dorota Czudowska (PiS) - okręg 3 (Legnica)
Wiesław Dobkowski (PiS) - okręg 28 (Piotrków Tryb.)
Robert Dowhan (KO) - okręg 20 (Zielona Góra)
Artur Dunin (KO) - okręg 23 (Łódź)
Wiktor Durlak (PiS) - okręg 37 (Nowy Sącz)
Jerzy Fedorowicz (KO) - okręg 32 (Kraków)
Zygmunt Frankiewicz (KO) - okręg 70 (Katowice)
Ewa Gawęda (PiS) - okręg 72 (Bielsko-Biała)
Stanisław Gawłowski (niezależny) - okręg 100 (Koszalin)
Beniamin Godyla (KO) - okręg 53 (Opole)
Stanisław Gogacz (PiS) - okręg 14 (Lublin)
Mieczysław Golba (PiS) - okręg 58 (Krosno)
Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) - okręg 78 (Bielsko-Biała)
Tomasz Grodzki (KO) - okręg 97 (Szczecin)
Janusz Gromek (KO) - okręg 99 (Koszalin)
Mariusz Gromko (PiS) - okręg 60 (Białystok)
Jan Hamerski (PiS) - okręg 36 (Nowy Sącz)
Jolanta Hibner (KO) - okręg 40 (Warszawa)
Jan Maria Jackowski (PiS) - okręg 39 (Płock)
Danuta Jazłowiecka (KO) - okręg 52 (Opole)
Michał Kamiński (PSL) - okręg 41 (Warszawa)
Stanisław Karczewski (PiS) - okręg 49 (Radom)
Kazimierz Kleina (KO) - okręg 62 (Słupsk)
Bogdan Klich (KO) - okręg 33 (Kraków)
Andrzej Kobiak (KO) - okręg 9 (Bydgoszcz)
Magdalena Kochan (KO) - okręg 98 (Szczecin)
Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) - okręg 4 (Wałbrzych)
Władysław Komarnicki (KO) - okręg 21 (Zielona Góra)
Marek Komorowski (PiS) - okręg 59 (Białystok)
Wojciech Konieczny (SLD) - okręg 69 (Częstochowa)
Krzysztof Kwiatkowski (niezależny) - okręg 24 (Łódź)
Stanisław Lamczyk (KO) - okręg 63 (Słupsk)
Jan Filip Libicki (PSL) - okręg 89 (Piła)
Maria Zofia Koc (PiS) - okręg 47 (Siedlce)
Tadeusz Kopeć (PiS) - okręg 79 (Bielsko-Biała)
Małgorzata Kopiczko (PiS) - okręg 87 (Olsztyn)
Waldemar Kraska (PiS) - okręg 48 (Siedlce)
Maciej Łuczak (PiS) - okręg 26 (Sieradz)
Józef Łyczak (PiS) - okręg 13 (Toruń)
Ryszard Majer (PiS) - okręg 68 (Częstochowa)
Beata Małecka-Libera (KO) - okręg 76 (Katowice)
Robert Mamątow (PiS) - okręg 46 (Siedlce)
Marek Martynowski (PiS) - okręg 38
Ewa Matecka (KO) - okręg 95 (Kalisz)
Antoni Mężydło (KO) - okręg 11 (Toruń)
Gabriela Morawska-Stanecka (SLD) - okręg 75 (Katowice)
Krzysztof Mróz (PiS) - okręg 2 (Legnica)
Bogusława Orzechowska (PiS) - okręg 85 (Elbląg)
Stanisław Ożóg (PiS) - okręg 56 (Rzeszów)
Andrzej Pająk (PiS) - okręg 30 (Kraków)
Janusz Pęcherz (KO) - okręg 96 (Kalisz)
Marek Pęk (PiS) - okręg 31 (Kraków)
Wojciech Piecha (PiS) - okręg 73 (Bielsko-Biała)
Marek Plura (KO) - okręg 80 (Katowice)
Aleksander Pociej (KO) - okręg 45 (Warszawa)
Zdzisław Pupa (PiS) - okręg 55 (Rzeszów)
Jadwiga Rotnicka (KO) - okręg 90 (Poznań)
Jarosław Rusiecki (PiS) - okręg 82 (Kielce)
Sławomir Rybicki (KO) - okręg 64 (Słupsk)
Janina Sagatowska (PiS) - okręg 54 (Rzeszów)
Joanna Sekuła (KO) - okręg nr 77 (Katowice)
Michał Seweryński (PiS) - okręg 27 (Sieradz)
Wojciech Skurkiewicz (PiS) - okręg 50 (Radom)
Krzysztof Słoń (PiS) - okręg 83 (Kielce)
Lidia Staroń (niezależna) - okręg 86 (Olsztyn)
Adam Szejnfeld (KO) - okręg 88 (Piła)
Aleksander Szwed (PiS) - okręg 5 (Wałbrzych)
Rafał Ślusarz (PiS) - okręg 1 (Legnica)
Ryszard Świlski (KO) - okręg 66 (Gdańsk)
Dorota Tobiszowska (PiS) - okręg 74 (Katowice)
Wadim Tyszkiewicz (niezależny) - okręg 22 (Zielona Góra)
Kazimierz Michał Ujazdowski (KO) - okręg 44 (Warszawa)
Jerzy Wcisła (KO) - okręg 84 (Elbląg)
Kazimierz Wiatr (PiS) - okręg 35 (Tarnów)
Jacek Włosowicz (PiS) - okręg 81 (Kielce)
Alicja Zając (PiS) - okręg 57 (Krosno)
Józef Zając (PiS) - okręg 18 (Chełm)
Wojciech Ziemniak (KO) - okręg 94 (Kalisz)
Barbara Zdrojewska (KO) - okręg 8 (Wrocław)
Bogdan Zdrojewski (KO) - okręg 6 (Wrocław)

Lista jest aktualizowana

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA