fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Tomasz Frankowski wchodzi do polityki. Schetyna przedstawił listy

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Janusz Lewandowski, Róża Thun, Jerzy Buzek, Tomasz Frankowski, Janina Ochojska, Ewa Kopacz i Radosław Sikorski - to "jedynki" na listach Koalicji Europejskiej, zaprezentowane oficjalnie przez Grzegorza Schetynę w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

- Jesteśmy po posiedzeniu Zarządu Krajowego, rozpoczęliśmy proces wskazywania osób na listy Koalicji Europejskiej, które zatwierdzi Rada Krajowa - powiedział Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Sejmie. Lider Platformy przedstawił kandydatów rekomendowanych przez PO na listy. - To nazwisko osób, które będą, wierzę w to głęboko, rekomendowane przez RK i znajdą się na listach Koalicji Europejskiej. Rzecz dotyczy na razie pierwszych kilku pozycji. Jak państwo wiecie, rozmowy koalicyjne jeszcze trwają. Mamy przygotowane, zaakceptowane ramy tego porozumienia. Mamy podpisaną deklarację o powołaniu KE. Funkcjonuje już zespół programowy. Jestem przekonany, że na samym początku kwietnia będziemy całość, wszystkie listy koalicyjne razem z programem mogli przedstawić, po akceptacji wszystkich decyzyjnych gremiów pięciu partii politycznych - zapowiedział.

Kandydatami w województwie lubuskim i zachodniopomorskim będą Bartosz Arłukowicz, Elżbieta Polak oraz Witold Pahl. Listę w województwie pomorskim otworzy Janusz Lewandowski, na drugim miejscu będzie Magdalena Adamowicz, żona zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska. Na piątym miejscu znajdzie się Grzegorz Furgo, a na ostatnim - Jarosław Wałęsa.

Listę na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach otworzy wchodzący do polityki były piłkarz Tomasz Frankowski. Na trzecim miejscu znajdzie się Anna Wojciechowska, kandydat na prezydenta Ełku, a na ostatnim - Jacek Protas.

"Dwójką" na Lubelszczyźnie będzie posłanka Joanna Mucha, na liście znajdzie się też Kornelia Wróbel. Na Podkarpaciu z kolei "dwójka" to Krystyna Skowrońska.

Silną listę PO będzie miało w okręgu łączącym województwa małopolskie i świętokrzyskie. Listę otworzy Róża Thun, kandydatami będą też Jagna Marczułajtis, Adam Cyrański i Bogusław Sonik. W Łodzi z trzeciego miejsca wystartuje Joanna Skrzydlewska, głosować będzie można też na posłankę Dorotę Rutkowską czy byłego marszałka Witolda Stępnia.

Śląską listę tradycyjnie otworzy były premier Jerzy Buzek. Na trzeciej pozycji znalazła się posłanka Mirosława Nykiel, niżej Jan Olbrycht i Marek Plura. Z kolei na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie wystartuje z "jedynką" szefowa PAH Janina Ochojska. Oprócz niej z rekomendacji PO na listę trafią marszałek opolskiego Andrzej Buła czy znany ze słynnego "gestu" Władysław Kozakiewicz.

Zgodnie z zapowiedziami z Wielkopolski z "jedynką" wystartuje była premier Ewa Kopacz, na piątym miejscu znajdzie się Adam Szejnfeld. Radosław Sikorski otworzy listę w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie ostatnim na liście będzie poseł Krzysztof Brejza.

Schetyna zastrzegł, że listy warszawska i mazowiecka nie są jeszcze ostatecznie zamknięte, choć zarząd PO je akceptuje. - Będą jeszcze uzupełniane - zapowiedział lider PO. Jednak według tego, co Schetyna powiedział, "dwójką" w Warszawie będzie Andrzej Halicki, a za nim kolejno: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Paweł Zalewski i Michał Boni. W okręgu mazowieckim wystartują zaś Dariusz Rosati (numer 2) i Jolanta Hubner.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA