fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy w Katowicach

Adobe Stock
Katowice to kolejne miasto w Polsce, które wprowadza tzw. nocną prohibicję. Alkoholu nie będzie można kupić w centrum miasta w godzinach od 22 do 6 rano już od środy 25 lipca 2018 r.

Jak donosi portal onet.pl zgodnie z zapisami uchwały przyjętej przez katowicką radę miasta, zakaz dotyczy wszystkich punktach handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, czyli sklepów. Prohibicja nie obejmie lokali gastronomicznych, pubów i barów w centrum miasta.

Czytaj także: Sąd Najwyższy: piwo na bulwarze legalne

Jak wskazują urzędnicy, zmiana to efekt przeprowadzonych analiz danych przygotowanych przez policję i straż miejską, z których wynika, że w centrum miasta dochodzi do największej liczby interwencji służb wynikających z picia alkoholu w miejscach publicznych.

– Ograniczenie możliwości zakupu napojów alkoholowych w godzinach nocnych w centrum miasta powinno przyczynić się do zmniejszenia spożywania go w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka katowickiego magistratu.

– Największa ilość interwencji służb porządkowych wynikająca ze spożywania alkoholu w miejscach publicznych została odnotowana w Śródmieściu. Ograniczenie godzin sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych powinno przyczynić się do poprawy ładu i porządku publicznego w centrum oraz sprzyjać poprawie wizerunku miasta – dodaje.

Wprowadzenie ograniczenia dotyczącego nocnej sprzedaży alkoholu umożliwia nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na jej postawie gminy mogą również wyznaczać obszary, gdzie alkoholu nie będzie można sprzedawać oraz ustanawiać limit dla liczby punktów sprzedaży piwa. Podobne ograniczenia w woj. śląskim wprowadzono już w Bytomiu i Tychach.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA