fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Wybory prezydenckie 2020: zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego do 16 czerwca 2020 r.

AdobeStock
Jeśli też chcesz tak głosować, na zgłoszenie masz już nieco ponad dobę. Zróbcie to przez internet - zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak informuje resort - niemal 24 tysiące osób do tej pory zgłosiło online chęć głosowania korespondencyjnego.

Co do zasady, chęć głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 12 dni przed wyborami. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca, a to oznacza że 12 dni przed wyborami mija jutro – we wtorek 16 czerwca.

- Czasu coraz mniej, ale jest sposób, by wysłać zgłoszenie w kilka chwil. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce. Można ją znaleźć na portalu www.GOV.pl – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co trzeba przygotować? Przede wszystkim profil zaufany. Zobacz krok po kroku jak możesz go założyć.

Kto może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Każdy, kto spełnia poniższe warunki:

1. ma polskie obywatelstwo, będzie głosować w Polsce,

2. może głosować, czyli:

- ma co najmniej 18 lat,

- ma prawa wyborcze.

Kiedy trzeba wysłać zgłoszenie?

- najpóźniej 12 dni przed wyborami,

- osoby, które w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna lub izolacja - do piątego dnia przed wyborami,

- osoby, których obowiązkowa kwarantanna lub izolacja zaczęły się później niż 5 dni przed wyborami - do drugiego dnia przed wyborami.

Jak to zrobić?

Pierwszy krok to wizyta na portalu www.GOV.pl. Będąc tam wybierzcie e-usługę Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce. A później:

Krok 1: kliknij przycisk Zgłoś zamiar głosowania.

Krok 2: zaloguj się profilem zaufanym lub e-dowodem.

Krok 3: sprawdź swoje dane. Podaj dane do kontaktu z urzędem: adres e-mail, numer telefonu (możesz podać obie dane albo jedną).

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością i potrzebujesz nakładki Braille'a – zaznacz odpowiednie oświadczenia i dołącz swoje aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Krok 5: wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać pakiet wyborczy.

Masz dwie możliwości:

- odbiór osobisty w urzędzie,

- przesyłkę na adres, który podasz w zgłoszeniu.

Krok 6: wybierz urząd, do którego wyślesz zgłoszenie.

WAŻNE! Generalna zasada: wysyłamy wniosek tam, gdzie głosujemy, czyli najczęściej do urzędu gminy właściwego dla naszego miejsca zameldowania. Są jednak wyjątki:

- jeśli nie głosujecie tam, gdzie jesteście zameldowani, bo wcześniej złożyliście wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w np. innej miejscowości – wysyłacie wniosek do urzędu w tej miejscowości (czyli tam, gdzie jesteście wpisani do rejestru wyborców);

- jeśli zdążyliście już złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców (także w miejscu, gdzie nie jesteście zameldowani), wniosek wysyłacie także tam (czyli do urzędu, w którym dopisaliście się do spisu wyborców).

Jeśli macie wątpliwości, skontaktujcie się ze swoim urzędem gminy.

Krok 6: sprawdź zgłoszenie, podpisz je elektronicznie i wyślij. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV (logowanie – prawy górny róg na www.GOV.pl).

To wszystko. Teraz pozostaje Ci czekać na pakiet wyborczy.

WAŻNE! Regularnie sprawdzaj swoją skrzynkę na koncie Mój GOV i skrzynkę e-mail.

Urząd NIE rozpatrzy Twojego zgłoszenia, jeśli:

- nie uzupełnisz lub nie poprawisz go w ciągu jednego dnia od otrzymania wezwania z urzędu,

- masz ustanowionego pełnomocnika do głosowania,

- wydano Ci już zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, w którym będziesz w dniu wyborów.

Pakiet wyborczy otrzymasz najpóźniej pięć dni przed wyborami. Jeśli w dniu wyborów obowiązuje Cię kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych – najpóźniej dwa dni przed wyborami.

W pakiecie znajdziesz: kartę do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność, kopertę na kartę do głosowania, instrukcję, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, kopertę zwrotną, nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille'a – jeśli zamówisz ją w zgłoszeniu.

Na stronie GOV.pl znajdziesz też informacje jak przygotować pakiet wyborczy dla obwodowej komisji wyborczej oraz kiedy i gdzie go dostarczyć.

Chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać również osoby mieszkające poza Polską. Odpowiednią e-usługę przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA