fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

W metropolii warszawskiej powstanie 27 parkingów "Parkuj i Jedź"

Parking "Parkuj i Jedź"
Fotorzepa, Przemek Wierzchowski
Do 2018 r. w metropolii warszawskiej powstanie 27 parkingów "Parkuj i Jedź" (P+R), na których będzie można zostawić samochód i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Samorządy otrzymają na ten cel blisko 60 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił na konferencji prasowej w środę, że w wyniku współpracy samorządu województwa mazowieckiego, ratusza oraz 39 podwarszawskich gmin wybrano do realizacji 13 projektów.

W sumie na parkingach powstanie blisko 2,7 tys. miejsc postojowych dla samochodów oraz ponad 1,1 tys. dla rowerów. W Ząbkach znajdą się również miejsca dla motocykli.

Zdaniem Olszewskiego największą korzyścią realizacji projektów będzie poprawa mobilności, "poprawa możliwości poruszania się sprawnie na terenie całej metropolii warszawskiej". Zwrócił uwagę, że Warszawa ze względu na bardzo duży rynek pracy jest miejscem, które "jest powodem przemieszczania się mieszkańców, nawet na odległości kilkudziesięciu kilometrów dziennie". "To dla nich budowany jest projekt" - zaznaczył wiceprezydent.

Dodał, że program pozwoli na realizację nie tylko małych parkingów terenowych, ale także dużych projektów poziomowych. Poinformował, że takie parkingi powstaną m.in. w Pruszkowie czy w Grodzisku Mazowieckim. Olszewski przekonywał, że takie rozwiązania będą "porządkowały" parkowanie w tych miejscowościach, ale też dadzą możliwość przesiadki z samochodu na kolej i - jak zaznaczył - "o wiele szybsze dostanie się do Warszawy".

Z bezpłatnego parkowania będą mogli korzystać podróżujący mający bilet komunikacji miejskiej lub bilet lokalnego przewoźnika. Parkingi "P+R" zlokalizowane w podwarszawskich gminach będą jednolicie oznakowane - z wykorzystaniem koncepcji graficznej nawiązującej do parkingów administrowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Burmistrz Żyrardowa Grzegorz Benedykciński ocenił, że nowe parkingi "zrewolucjonizują zdecydowanie sposób funkcjonowania w mieście". Według niego projekt doprowadził do zbliżenia gmin podwarszawskich i stolicy. "Ten projekt i projekt ścieżek rowerowych spowodował, że jesteśmy dużo bliżej siebie. Współpraca układa się bardzo zgrabnie" - powiedział.

Ratusz podkreśla, że najbliższe plany to pierwszy krok w budowaniu sieci parkingów "P+R" w metropolii warszawskiej. Informuje, że przygotowywane są kolejne projekty. Plany zakładają, że łącznie będą 74 parkingi z niemal 10 tys. miejsc parkingowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA