fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: 95 proc. kobiet nie żałuje decyzji o aborcji

AdobeStock
Z badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Social Science & Medicine” wynika, że 95 proc. kobiet uważa, że podjęły właściwą decyzję o aborcji.

Zdecydowana większość kobiet po aborcji nie żałuje decyzji o poddaniu się tej procedurze - wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Social Science & Medicine”.

Badacze przez pięć lat ankietowali 667 kobiet w 21 stanach USA, przyglądając się ich emocjom wokół decyzji o aborcji. W trakcie badania około 95 proc. z nich stwierdziło, że decyzja o aborcji była właściwa.

Uczestniczki badania zapytano, czy odczuwają smutek, poczucie winy, ulgę, żal, gniew lub szczęście z powodu swojej decyzji. Najczęstszą emocją, o której mówiły w trakcie pięcioletniego badania była ulga. 

- Od lat rozpowszechniane jest przekonanie lub twierdzenie, że musimy chronić kobiety przed emocjonalną krzywdą, na którą są narażone podczas aborcji - powiedziała Corinne Rocca, główny autor badania i profesor na University of California w San Francisco. - Nie było żadnych dowodów na to, że to prawda - dodała. Jak zauważyła, jest to wykorzystywane przez osoby, które są przeciwko aborcji, aby uzasadnić, dlaczego dostęp do niej powinien być ograniczony. 

W wielu stanach w USA wymagane jest, aby kobiety, które chcą poddać się aborcji, zostały poinformowane o negatywnej reakcji emocjonalnej, która może być z tym związana. Działacze antyaborcyjni i konserwatyści nieustannie dążą do przyjęcia surowych przepisów dotyczących aborcji w całych Stanach Zjednoczonych. 

W nowym badaniu zauważono, że ??różnorodne emocje, na przykład poczucie winy i jednoczesne poczucie ulgi, są powszechne u kobiet bezpośrednio po aborcji. Podkreślono jednak, że „zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje zanikły w ciągu pierwszych dwóch lat po zabiegu, następnie ustabilizowały się, a słuszność decyzji pozostała stała”. Autorzy zaznaczają, że przyszłe badania powinny koncentrować się na konkretnych czynnikach, które powodują u kobiet negatywne emocje związane z aborcją. Podkreślają także, że chociaż nie jest to zgodne z ustaleniami badania, poradnictwo w zakresie aborcji powinno koncentrować się na pomocy w radzeniu sobie z jej piętnowaniem. 

Badanie, którym główną autorką jest Corinne Rocca, jest następstwem innego, które prowadził jej zespół. Trwało ono trzy lata i opublikowane zostało w czasopiśmie naukowym „PLOS One” w 2015 roku. Wzięło w nim udział 667 kobiet. Jego wyniki były podobne - 95 proc. kobiet stwierdziło, że aborcja była odpowiednią decyzją. 

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA