fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Symulacja zabójstwa abp. Jędraszewskiego. RPO reaguje

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
W jednym z poznańskich klubów podczas wyborów Mr Gay Poland mężczyzna przebrany za kobietę miał symulować podcinanie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział zajęcie się sprawą. Na incydent zareagował Episkopat.

Do zdarzenia doszło w sobotę w klubie Punto Punto, zdjęcia z imprezy pojawiły się w internecie w środę. Na jednym widać, jak mężczyzna przebrany za kobietę (tzw. drag queen) trzyma lalkę z przymocowanym zdjęciem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Kolejna fotografia ma przedstawiać symulację zabójstwa duchownego - podcinanie gardła lalce. Na białej koszulce mężczyzny widać substancję przypominającą krew. Sprawę nagłośniła TVP Poznań.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik nazwał zdarzenie "manifestacją nienawiści". "Chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć, że podżeganie do nienawiści i aktów przemocy wobec jakiegokolwiek człowieka, niezależnie od jego pozycji w społeczeństwie, nie mieści się kanonach europejskiej cywilizacji. W każdym wrażliwym człowieku budzi jedynie niesmak i oburzenie" - dodał rzecznik w oświadczeniu.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział na Twitterze zajęcie się z urzędu sprawą incydentu z poznańskiego klubu. "Trudno mi znaleźć uzasadnienie dla tego typu działań promujących przemoc, szczególnie pod płaszczykiem wolności artystycznej" - napisał.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński ocenił w TVP, że sprawą występu drag queen powinna zająć się prokuratura.

"Pragniemy oświadczyć, że sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom mowy nienawiści, nawoływania do przemocy oraz innym formom propagowania tego typu postaw" - oświadczyli organizatorzy konkursu Miss Lesbian Poland 2019 oraz Mr Gay Poland 2019. Przeprosili "wszystkie osoby, które poczuły się urażone występem jednej z drag queen". Stwierdzili, że o szczegółach występu nie zostali wcześniej poinformowani. Zapewnili, że nie akceptują tego typu występów. Według nich, konkurs Mr Gay Poland ma na celu promowanie "pozytywnych postaw oraz tolerancji i akceptacji".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA