fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Studenci uczelni wypłacą reparacje potomkom niewolników

Gtownsfs [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Studenci Georgetown University w Waszyngtonie zagłosowali za utworzeniem funduszu reparacyjnego, z który ma wypłacać pieniądze potomkom niewolników sprzedanych przez uczelnię w 1838 r.

"Wpłata pojednawcza", wynosząca 27,20 dolarów, będzie przekazywana przez każdego studenta uczelni co semestr na fundusz, z którego zostaną wypłacone odszkodowania potomkom 272 niewolników sprzedanych przez uczelnię.

Za utworzeniem funduszu opowiedziało się 66 proc. studentów uniwersytetu biorących udział w głosowaniu (frekwencja wyniosła 60 proc.). Ich wybór muszą zaakceptować jeszcze władze uczelni.

Georgetown University to pierwsza duża uczelnia, która utworzy taki fundusz - zaznacza BBC.

Krytycy decyzji o utworzeniu funduszu wskazują, że odszkodowanie powinna wypłacić uczelnia, a nie jej studenci, a także że niemoralne jest narzucenie obowiązku wpłacania środek na fundusz - nawet przez tych, którzy byli przeciwni jego utworzeniu.

W 1838 roku uczelnia zdecydowała się sprzedać posiadanych niewolników na plantacje w Luizjanie, by spłacić długi. Transakcja opiewała na równowartość dzisiejszych 3,3 mln dolarów.

W 2017 roku uczelnia formalnie przeprosiła za sprzedaż niewolników i nazwała jeden z budynków znajdujących się na terenie kampusu imieniem Isaaca Hawkinsa, pierwszego niewolnika wystawionego na sprzedaż w 1838 roku.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA