fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Żołnierz z Korei Północnej uciekł na Południe

AFP
Północnokoreański żołnierz uciekł na Południe w sobotę nad ranem czasu lokalnego - podali przedstawiciele armii Korei Południowej.

Żołnierz miał zostać znaleziony przez południowokoreańskich żołnierzy na południe po wschodniej stronie linii demarkacyjnej między Koreami. Obecnie jest przesłuchiwany. Władze w Seulu nie podają żadnych szczegółów dotyczących jego ucieczki.

Według oświadczenia Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii Korei Południowej w regionie, z którego uciekł żołnierz, nie odnotowano żadnej nadzwyczajnej aktywności jednostek Korei Północnej.

Jak zauważa "The Independent" do ucieczki dochodzi w momencie, gdy między Koreami trwa dialog mający na celu redukcję napięć wojskowych na Półwyspie.

Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób Północ przedstawi ucieczkę. W przeszłości tamtejsze media często oskarżały władze Korei Południowej o uprowadzanie swoich obywateli lub skłanianie ich do ucieczki poprzez zmanipulowanie ich.

Od 1953 roku, czyli od zakończenia wojny w Korei, na Południe uciekło ok. 30 tys. Koreańczyków z Północy. Większość z nich uciekała na Południe przez Chiny.

Na kilka godzin przed ucieczką żołnierza kancelaria prezydenta Korei Południowej potwierdziła, że prezydent USA Donald Trump wyraził wolę ponownego spotkania się z Kim Dzong Unem. Do ich pierwszego spotkania doszło 12 czerwca.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA