fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Po raz pierwszy gest Kaepernicka wykonała cheerleaderka

49ers wygrali z Oakland Raiders 34-3, ale wynik zszedł na dalszy plan
AFP
Cheerleaderka San Francisco 49ers klęknęła podczas hymnu Stanów Zjednoczonych przed czwartkowym meczem ligi NFL. Dołączyła w ten sposób do zawodników, którzy takim gestem protestują wobec brutalności policji oraz dyskryminacji Afroamerykanów.

Kobieta, która nie została zidentyfikowana, została sfotografowana w przyklęku przed meczem San Francisco 49ers z Oakland Raiders.

W czasie gdy reszta ekipy cheerleaderek trzymała pompony i stała podczas hymnu, jedna kobieta uklękła i położyła dłonie na biodrach.

Jeśli jej gest zostanie potwierdzony jako nawiązanie do Kaepernicka, uczyni to z niej pierwszą cheerleaderkę uczestniczącą w proteście, ostro krytykowanym m.in. przez prezydenta Donalda Trumpa.

49ers to były zespół Colina Kaepernicka, który jako pierwszy klęknął podczas odgrywania hymnu w 2016 roku. Celem jego protestu było zwrócenie uwagi na brutalność policji wobec Afroamerykanów.

Kilka byłych cheerleaderek w październiku zeszłego roku mówiło w rozmowie z magazynem "ELLE", że nigdy nie brały udziału w żadnych demonstracjach. - Gdybym nadal była cheerleaderką, nie klękałabym, to nie jest moje zadanie - powiedziała jedna z rozmówczyń. - Byłam sfrustrowana tym, co się dzieje w tym kraju, ale odłożyłam swoje myśli i opinie na bok i dalej działałem - mówiła.

Źródło: rp.pl/ BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA