fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

NSA raczej nie wstrzyma nowych nominacji w SN - komentuje Marek Domagalski

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Naczelny Sąd Administracyjny na wniosek dwóch kandydatów do Izby Karnej SN wstrzymał uchwałę KRS o ich nierekomendowaniu prezydentowi. Decyzja ta może mieć jakieś znaczenie w ich indywidualnych sprawach, ale nie wstrzyma nowych nominacji w SN.

Jak się dowiadujemy, NSA rozpatrywał w środę cztery wnioski czterech kandydatów na sędziów SN, którym Krajowa Rada Sądownictwa nie wydała pozytywnych rekomendacji o zabezpieczenie ich praw jako uczestników procedury wyborczej do SN. W przypadku dwóch kandydatów do Izby Spraw Nadzwyczajnych oraz Dyscyplinarnej wnioski o tymczasowe zabezpieczenie polegające na wstrzymaniu uchwał KRS ich dotyczących (bo są w sumie co najmniej trzy uchwały) NSA oddalił, a wnioski dwóch kandydatów do Izby Karnej uwzględnił. Szczegóły postanowień NSA mają być podane nieco później.

Wysoki przedstawiciel KRS powiedział tymczasem "Rzeczpospolitej", że postanowienia NSA nie będą miały praktycznego znaczenia dla procedury wyboru skarżących kandydatów na sędziów SN, a zupełnie nie odnoszą się do pozytywnie zaopiniowanych kandydatów (zresztą żaden z nich się nie odwołał) i nie wstrzymują procedury przed prezydentem od którego zależy, których powoła do SN a których nie. Dodajmy, że 10 sędziów już prezydent powołał przed tygodniem do nowej Izby Dyscyplinarnej. Część z 28 kolejnych nowych kandydatur jest już na biurku prezydenta, a kojenie mają wkrótce napłynąć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA