fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Po decyzji Izby Dyscyplinarnej prezes SN Małgorzata Manowska obetnie wynagrodzenie Józefowi Iwulskiemu

Sędzia Józef Iwulski
PAP/Rafał Guz
Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska wykona częściowo uchwałę Izby Dyscyplinarnej o uchyleniu immunitetu prezesowi Józefowi Iwulskiemu i obniży mu uposażenie.

Uchylając 2 lipca immunitet Józefowi Iwulskiemu, prezesowi Izby Pracy SN, Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła go w czynnościach służbowych i obniżyła wynagrodzenie o 25 proc. Orzeczenie jest nieprawomocne, ale natychmiast wykonalne. Mimo to prezes Iwulski stawił się do pracy, by wykonywać obowiązki prezesa, gdyż nie uznaje ID za sąd.

Pierwsza prezes SN uważa, że uchwała ID jest wykonalna, nie ma natomiast procedury zawieszenia go w czynnościach. Oczekuje jednak, że sam prezes Iwulski przestanie kierować izbą, bo wykonuje też czynności orzecznicze, co może być później podstawą kwestionowania orzeczeń – powiedział „Rz" Aleksander Stępkowski, rzecznik SN.

Czytaj także:

ID uchyliła prezesowi Iwulskiemu immunitet na wniosek prokuratorów IPN, którzy chcą mu postawić zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. Sędzia broni się, że przejściowo orzekał w sądzie wojskowym powołany do obowiązkowej służby wojskowej. Tymczasem w ostatni czwartek ID uchyliła immunitet sędziemu SN w stanie spoczynku Stanisławowi K. oraz sędziemu olsztyńskiego SO Remigiuszowi C. w związku z orzekaniem w stanie wojennym przeciwko opozycjonistom. Prokuratorzy IPN chcą pociągnąć K. do odpowiedzialności w związku z orzekaniem w trzech sprawach z 1982 r., m.in. o roznoszenie ulotek antykomunistycznych i umieszczanie na ulicach napisów nawołujących do obalenia władzy komunistycznej. W drugiej sprawie działacza NSZZ Solidarność skazano na rok więzienia z warunkowym zawieszeniem, a sędzia C. jako przewodniczący składu orzekającego zgłosił zdanie odrębne o wymierzenie podsądnemu bezwzględnego więzienia.

– SN stanął na stanowisku, że dopiero zmiana ustroju politycznego dała możliwość właściwego rozstrzygnięcia tych spraw. A ówczesne realia społeczno-polityczne w żadnej mierze nie mogły i nie mogą usprawiedliwiać rażących naruszeń prawa, które jako zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu –wskazał w uzasadnieniu orzeczenia sędzia SN Jan Majchrowski.

Status ID, do której mają zastrzeżenia „stara" część sędziów SN, opozycja i Komisja Europejska, będzie badany w tym tygodniu przez TK oraz TSUE.

Sygnatura akt: I DI 3/21 i II DIZ 8/21

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA