fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie z Olsztyna chcą karnego ścigania Macieja Nawackiego. Chodzi o sprawę Pawła Juszczyszyna

Sędzia Maciej Nawacki
materiały prasowe
Grupa olsztyńskich sędziów złożyła zawiadomienie do prokuratury na prezesa sądu Macieja Nawackiego, który mimo orzeczenia sądu, nie dopuszcza do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna - informuje portal oko.press.

Przypomnijmy: adwokat sędziego Juszczyszyna prof. Michał Romanowski poinformował w piątek 16 kwietnia o postanowieniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, że zawieszonego ponad rok temu sędziego Pawła Juszczyszyna należy dopuścić "do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych przysługujących z tytułu pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie".

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do wykonywania obowiązków sędziego. Tłumaczył, że wiąże go treść uchwały Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu Juszczyszyna w czynnościach. Dopiero rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Izbą Dyscyplinarną a Sądem Rejonowym w Bydgoszczy pozwoli podjąć stosowne kroki prawne.

W ostatni poniedziałek do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek o wszczęcie egzekucji postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przywracającego do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna.

Jak podaje portal oko.press, we wtorek zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. Podpisało się pod nim aż 49 sędziów z Olsztyna – 26 z sądu rejonowego i 23 z sądu okręgowego.

Chcą by prokuratura wszczęła postępowanie wobec prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego. Zarzucają mu popełnienie dwóch przestępstw.

Pierwsze – to niedopełnienie obowiązków służbowych z artykułu 231 par. 1 kodeksu karnego, za co grozi do 3 lat więzienia. To klasyczne tzw. przestępstwo urzędnicze. Drugie, to uporczywe naruszanie praw pracowniczych z artykułu 218 kodeksu karnego, za co grozi do dwóch lat więzienia - podaje portal.

Źródło: oko.press / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA