fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Zastosują przymus wobec sędziego Igora Tulei? W środę decyzja Izby Dyscyplinarnej

Igor Tuleya
Fotorzepa / Paweł Rochowicz
W środę o godz. 12.00 na niejawnym posiedzeniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma zająć się wnioskiem prokuratury o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie warszawskiego sędziego Igora Tuleyi.

W marcu Prokuratura Krajowa wystąpiła do Sądu Najwyższego o zgodę na przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei. Stało się to po tym, jak po raz trzeci sędzia nie stawił się na wezwanie prokuratora. Był natomiast obecny na zgromadzeniu przed siedzibą PK.

- Nie będę brał udziału w tej nielegalnej czynności - oświadczył sędzia Tuleya, i zapowiedział, że nigdy nie będzie uczestniczył w przesłuchaniu w związku z tą sprawą.

Czytaj także:

Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa chce postawić Igorowi Tulei zarzut bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego.

Chodzi o zdarzenie z 18 grudnia 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Tego dnia sędzia Tuleya zezwolił dziennikarzom na rejestrację posiedzenia sądu, podczas którego rozpoznawał zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie burzliwych obrad Sejmu w sali Kolumnowej. Z obrad wykluczano posłów opozycji, blokowano dostęp do mównicy, a następnie uchwalono kilka ważnych ustaw, w tym budżetową.

– Przedstawiając ustnie główne motywy rozstrzygnięcia, miał on ujawnić osobom nieuprawnionym, bez wymaganego zezwolenia, wiadomości z postępowania przygotowawczego – uważa prokuratura.

W listopadzie ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna SN uchyliła sędziemu Tulei immunitet.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA