fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

TSUE zajmie się Izbą Dyscyplinarną SN 9 marca

Sąd Najwyższy
Fotorzepa, Marta Bogacz
9 marca 2020 r. przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się wysłuchanie stron ws. tymczasowego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy, że w czwartek polski rząd złoży odpowiedź TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Stanowisko potwierdziło dotychczasową argumentację rządu polskiego, że powołanie Izby Dyscyplinarnej oraz jej funkcjonowanie jest zgodne w prawem unijnym i wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019r.

Czytaj także: Unijny Trybunał poproszony o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej

Rząd domaga się odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej ws. zamrożenia Izby Dyscyplinarnej SN oraz przesłuchania w charakterze świadków sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Unijni komisarze zdecydowali, że wyślą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wniosek o tak zwane środki tymczasowe, nakazujące zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku.

Chodzi o skargę jaką w październiku ub.r. KE skierowała do TSUE mając zastrzeżenia do systemu dyscyplinarnego w polskich sądownictwie, w szczególności nowej Izby Dyscyplinarnej SN, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W tej zaś zasiadają sędziowie wybrani przez polityków. Bruksela zaleciła polskim władzom wprowadzenie zmian do 17 września, ale jej propozycje rząd PiS odrzucił zapewniając o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Czytaj także: Jak w praktyce wykonać zamrożenie Izby Dyscyplinarnej SN

KE dołączyła do skargi wniosek, by TSUE rozpatrzył skargę w trybie przyspieszonym, czyli w ciągu kilku miesięcy, a nie zwyczajowo - kilkunastu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA