fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Dziesięciu oficjalnych kandydatów-sędziów do nowej KRS

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Centrum Informacyjne Sejmu ogłasza kolejne personalia sędziów - kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgodnie z procedurami zapisanymi w ustawie o KRS, w stosunku do zgłoszeń przeprowadzono szereg czynności formalnych i weryfikacyjnych. Proces sprawdzania pozostałych zgłoszeń trwa - informuje Centrum Informacyjne Sejmu.

Przypomnijmy, iż zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami, sędziów do KRS może zgłosić grupa dwóch tysięcy obywateli lub 25 sędziów. Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynęło w sumie 18 kandydatur. Obecnie oficjalnie potwierdzono 10 z nich.

Są to: Dariusz Drajewicz, Grzegorz Furmankiewicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Robert Pelewicz oraz Mariusz Witkowski.

W środę na stronie Sejmu opublikowano dokumenty z informacjami dotyczącymi Dariusz Drajewicza, Grzegorza Furmankiewicza i Teresy Kurcyusz-Furmanik. Jak z nich wynika, pierwszych dwóch kandydatów zgłosili sędziowie, natomiast Teresę Kurcyusz-Furmanik poparło blisko 5 tys. obywateli. Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" wytknęło, iż Centrum Informacyjne Sejmu nie opublikowało list z podpisami poparcia dla żadnego z kandydatów.

W piątek przedstawiono kandydatury kolejnych pięciu sędziów. Wszyscy z nich otrzymali poparcie co najmniej innych 25 sędziów. Leszek Mazur to sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie. Z kolei Robert Pelewicz jest sędzią Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, Jędrzej Kondek - sędzią Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy, Ewa Łąpińska - sędzią Sądu Rejonowego w Jaworznie, Maciej Andrzej Mitera - sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli, a Mariusz Witkowski - sędzią Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich.

Dagmara Pawełczyk-Woicka jest nową prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. W tym tygodniu stowarzyszenie sędziów Iustitia podjęło uchwałę o wykluczeniu jej ze swoich szeregów właśnie m.in. z powodu zgłoszenia kandydatury do KRS.

Po zakończeniu procesu weryfikacji zgłoszonych kandydatur do KRS, Marszałek Sejmu niezwłocznie przekaże je posłom i poda do publicznej wiadomości. Potem zwróci się do klubów parlamentarnych o wyrażenie poparcia dla kandydatów. Jeden klub może poprzeć nie więcej niż dziewięciu. Potem sejmowa komisja sporządzi listę 15 kandydatów. Kolejny krok należy do Sejmu, który na posiedzeniu – a wszystko wskazuje, że będzie to w lutym – wybierze nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Najpierw wymagana będzie większość 3/5 głosów, a jeśli tej nie uda się osiągnąć, zwykła większość. Dzień później Rada zacznie prace, a dotychczasowym jej członkom wygasną kadencje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA