fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Juszczyszyn pojedzie do Sejmu, aby obejrzeć listy poparcia do KRS

Sędzia Paweł Juszczyszyn
IUSTITIA, Twitter
Sędzia Paweł Juszczyszyn pojedzie do Kancelarii Sejmu, aby osobiście przejrzeć listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa - informuje Sąd Okręgowy w Olsztynie.

W poniedziałek 13 stycznia Sąd Okręgowy w Olsztynie na wniosek Kancelarii Sejmu zarządził oględziny zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Oględziny tych dokumentów sąd wyznaczył na 21 stycznia 2020 r. w siedzibie Kancelarii Sejmu. Jednocześnie na oględziny wezwano szefową Kancelarii Sejmu Agnieszką Kaczmarską, i zobowiązano ją do ułatwienia dostępu do dokumentów - pod rygorem skazania na grzywnę w przypadku niezastosowania się bez uzasadnionych przyczyn do zarządzenia w przedmiocie oględzin.

Sąd Okręgowy w Olsztynie tym samym oddalił wniosek Szefowej Kancelarii Sejmu z 29 listopada 2019 r. o uchylenie postanowienia nakazującego jej przedstawienie zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Przypomnijmy, iż po listopadowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, Sąd Okręgowy w Olsztynie nakazał Kancelarii Sejmu upublicznienie listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Olsztyński sąd nabrał wątpliwości co do niezależności i niezawisłości sędziego, który orzekał ws. z powództwa funduszy sekurytyzacyjnych o zapłatę. Dlatego  zadecydował o nakazie ujawnienia list poparcia, by stwierdzić, czy postępowanie mogło być uznane za nieważne.

Sędzia Paweł Juszczyszyn, który wydał zarządzenie w tej sprawie, został ze skutkiem natychmiastowym odwołany z delegacji do SO w Olsztynie, wszczęto wobec niego dyscyplinarkę, a prezes SR w Olsztynie zawiesił go na miesiąc w orzekaniu. Zawieszenie sędziego uchyliła w grudniu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA