fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Gowin: Łączące nas porozumienie ma silne fundamenty

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
„Wbrew tym, którzy wieszczyli dekompozycję Zjednoczonej Prawicy, udowodniliśmy, że łączące nas porozumienie ma silne fundamenty programowe” - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin po tym, gdy wnioskodawcy z PiS wycofali projekt zmian ws. trzydziestokrotności składki na ZUS.

Projekt zniesienia limitu składek ZUS, złożony przez posłów PiS, został wycofany z prac sejmowych. „Występując jako reprezentant wnioskodawców w pracach nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 14) wycofuję przedmiotowy projekt ustawy”  - napisał poseł Marcin Horała w piśmie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. 

Druk nr 14 dotyczy poselskiej propozycji zniesienia limitu składek ZUS (tzw. 30-krotności). Przeciwko tej propozycji opowiadały  się wszystkie organizacje pracodawców a także związki zawodowe i ekonomiści, jako rozwiązaniu które demoluje system emerytalny w Polsce.

Poseł Horała wyjaśniał w Sejmie dziennikarzom, że decyzja posłów PiS wynika z braku poparcia dla tej propozycji. Wcześniej ugrupowanie Jarosława Gowina Porozumienie, wchodzące w skład obozu rządzącego, złożyło jasną deklarację, iż nie poprzez tego rozwiązania. A bez ich głosów, najprawdopodobniej nie zostałoby ono uchwalone.

Do spekulacji o konflikcie w ramach rządzącej koalicji odniósł się na Twitterze sam Gowin. „Wbrew tym, którzy wieszczyli dekompozycję Zjednoczonej Prawicy, udowodniliśmy, że łączące nas porozumienie ma silne fundamenty programowe” - napisał wicepremier.

„Gramy do jednej bramki” - dodał wicepremier.

Zniesienie limitu składek ZUS  miało przynieść budżetowi państwa w 2020 r. ok. 5 mld zł dochodów netto. Horała przyznał, że w związku z wycofaniem się z tej propozycji rośnie ryzyko, że w budżecie w przyszłym roku pojawi się deficyt (choć został on zaprojektowany jako budżet bez deficytu).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA