fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Ministerstwo Kultury odrzuca propozycję Dulkiewicz

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Wiceminister kultury Jarosław Sellin odrzucił propozycję prezydent Aleksandry Dulkiewicz, by grunty Westerplatte weszły do planowanego muzeum oraz by miasto współuczestniczyło w jego powstawaniu.

Rząd, zarzucając władzom miasta zaniedbanie terenów Westerplatte, pracuje nad specustawą, która ma przenieść własność tego terenu na Skarb Państwa. Dotychczas zarządza nimi samorząd.

Władze państwowe zamierzają tam utworzyć Muzeum Westerplatte.

Na wywłaszczenie tego terenu nie zgadza się prezydent Aleksandra Dulkiewicz, argumentując, że jest to próba "przejęcia Westerplatte dla celów bardzo jasno określonych, dla celów politycznych".

Podczas niedawnej rozmowy na ten temat w ministerstwie kultury Dulkiewicz przedstawiła propozycję, by miasto wniosło należące do niego tereny Westerplatte do planowanego muzeum, ale będzie ono je współtworzyć wraz z władzami centralnymi i wraz z nimi współzarządzać terenem.

Jaros law Sellin z kolei zaproponował, by przedstawiciele miasta weszli do komitetu honorowego. Stwierdził też, że nie rozumie kontestacji władz Gdańska, które powinny być wdzięczne, że rząd chce zainwestować 150 mln zł w interesujący turystycznie projekt.

Wczoraj w Radiu Gdańsk prezydent Dulkiewicz poinformowała, że otrzymała odpowiedź na złożoną przez siebie propozycję - ministerstwo ją odrzuciło. Aktualna pozostała propozycja ministerstwa wejścia do komitetu honorowego.

Prezydent stwierdziła, że szczególnie smuci ją brak chęci strony rządowej do dyskusji.

- I tu nie chodzi o dyskusję ze mną, czy urzędem miejskim w Gdańsku. Ja się pytam, gdzie w tym procesie są historycy, muzealnicy, gdzie są ludzie, którzy troszczą się o pamięć? - pytała Dulkiewicz.

Dodała, że nie pojmuje, jak w 1980 roku strajkujący stoczniowcy byli w stanie usiąść z komunistami do negocjacji, a w 2019 roku, "w 30 lat po Okrągłym Stole i częściowo wolnych wyborach, nie możemy siąść do stołu i porozmawiać" - mówiła Dulkiewicz.

Źródło: Wirtualna Polska, Radio Gdańsk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA