fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Gdańsk - rząd. Brak porozumienia ws. Westerplatte

Fotorzepa, Adam Burakowski
Wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas dzisiejszego spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz zaproponował, by przedstawiciele miasta weszli w skład honorowego komitetu budowy Muzeum Westerplatte. Prezydent Dulkiewicz proponuje współzarządzanie terenem.

Jak powiedział Sellin na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu, "wszystko wskazuje", że na obchodach rocznicowych 1 września, organizowanych przez władze Gdańska, będzie obecny premier Mateusz Morawiecki.

Wiceminister kultury zaproponował, by przedstawiciele miasta weszli w skład komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte, którą planuje rząd, i mieli wpływ na jego powstanie.

W tym celu powstał projekt specustawy, który przenosi prawa własności terenów Westerplatte na Skarb Państwa - dotychczas pozostawały one w gestii samorządu.

Prezydent Dulkiewicz z kolei przypomniała, że miasto, jako administrator znacznej części terenu półwyspu już rok temu przedstawiło trzy propozycje zagospodarowania terenu Westerplatte.

Dulkiewicz mówiła, że miasto rocznie wydaje milion złotych na utrzymanie Westerplatte, a Skarb Państwa, do którego należy część półwyspu,w ubiegłym roku wpłaciło na utrzymanie swojej części rekordową kwotę 19 tys. zł. Wcześniej było to między 5 a 8 tys. zł.

- Kwoty  mówią same za siebie - mówiła Dulkiewicz.

Zaproponowała, by strona rządowa i Gdańsk wspólnie wzięli za niego odpowiedzialność. Westerplatte jako wkład Gdańska zostałoby wniesione do nowej inwestycji, a miasto Gdańsk i ministerstwo kultury miałyby ją współtworzyć i wspólnie prowadzić, dzieląc się odpowiedzialnością za jej kształt.

Prezydent Gdańska wyraziła nadzieję, że ministerstwo kultury tę propozycję przyjmie, a wiąże się to ze wstrzymaniem prac nad specustawą.

Rząd uważa, że teren jest zaniedbany, a Gdańsk przez 25 lat nie zdołał odpowiednio zagospodarować terenu i o niego zadbać.

Plany rządu Zjednoczonej Prawicy ostro skrytykowała prezydent Dulkiewicz. Jej zdaniem władza "stalinowskimi metodami" dąży do nacjonalizacji tego terenu i chce "napisanym na kolanie prawem" wywłaszczyć działający na Westerplatte oddział  muzeum miejskiego.

Wiceminister Jarosław Sellin mówił  wczoraj w mediach, że nie rozumie "kontestacji władz Gdańska", bo "każdy prezydent miasta raczej by się ucieszył, że rząd chce zainwestować w jego mieście z grubsza 150 milionów złotych na atrakcyjną nową instytucję kultury. Tu powinna być raczej wdzięczność i chęć współpracy".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA