fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Niemcy winni zbrodni w Katyniu? Usunięty fragment orędzia

YouTube
W swoim orędziu Mateusz Morawiecki mówił o trwającym kryzysie na linii Polska-Izrael. W usuniętym fragmencie oświadczenia premier powiedział, że Niemcy są odpowiedzialni za zbrodnię katyńską.

- Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy; śmierć i cierpienie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów - mówił wczoraj w swoim orędziu premier Mateusz Morawiecki

Orędzie Morawieckiego pojawiło się również w języku angielskim. Nagranie umieszczono na profilu Kancelarii Premiera na YouTube. Materiał szybko został usunięty i zastąpiony nowym.

"Obóz Mauthausen-Gusen służy jako przykład. Gusen wraz z Katyniem były miejscem niemieckiego masowego mordu polskich intelektualistów" - mówi w pierwotnej wersji premier. 

W poprawionej wersji usunięto słowo "niemieckiego".

Wiosną 1940 roku radzieckie NKDW rozstrzelało co najmniej 21 tys. obywateli Polski. Przez lata władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za tę zbrodnię. Egzekucji dokonywano strzałami w tym głowy. Ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi żołnierze Wojska Polskiego. Zabitych pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem.

Źródło: wiadomo.co
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA