fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Razem

Zandberg: Milioner płaci taką samą stawkę podatkową jak nauczycielka

Adrian Zandberg
Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
"Musimy przebudować system podatkowy i skończyć z przywilejami podatkowymi milionerów" - apeluje na Facebooku jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg.

Zandberg przekonuje, że jego ugrupowanie chce "państwa, które nie zawodzi obywateli". Aby było to możliwe - jak dodaje - "takie państwo musi mieć realne środki na działanie".

Zdaniem polityka Razem zaproponowana w związku z protestem rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie przez premiera Mateusza Morawieckiego tzw. danina solidarnościowa dla najbogatszych, wpływy z której miałyby zostać przeznaczone na pomoc niepełnosprawnym to "doraźny gest", który nie rozwiążę problemu.

"Dlatego jako jedyni w Polsce mówimy odpowiedzialnie: musimy przebudować system podatkowy i skończyć z przywilejami podatkowymi milionerów. Dziś najbogatszy mieszkaniec Warszawy, który zainkasował w zeszłym roku ponad 200 milionów złotych, płaci praktycznie tę samą stawkę podatkową, co nauczycielka-stażystka, zarabiająca niewiele ponad płacę minimalną. To patologiczna sytuacja" - przekonuje Zandberg.

Polityk wzywa do wprowadzenia w Polsce "systemu podatkowego jak w Niemczech", opartego na "realnej progresji podatkowej". Zdaniem polityka wówczas Polska notowałaby nadwyżkę budżetową.

W Polsce obowiązują obecnie dwa progi podatkowe - 18 i 32 proc. (dla osób zarabiających powyżej 85 tys. złotych rocznie). Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą korzystać z liniowej stawki podatku wynoszącej 19 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA