fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Wanilia jest już droższa od srebra. Jedna z branż ma kłopoty

Adobe Stock
Cena wanilii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat, co powoduje spore kłopoty producentów lodów - donosi BBC. Przy cenie około 600 dol. za kilogram przyprawa kosztuje już więcej niż srebro.

BBC opisuje problemy kilku brytyjskich firm produkujących lody. Snugburys Ice Cream z Nantwich produkuje tygodniowo około pięciu ton lodów. Jedna trzecia smaków zawiera wanilię. Właściciele firmy płacą za nią teraz nawet 30 razy więcej niż w poprzednich latach.

- Ceny wciąż szły w górę, więc w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się kupić od razu zapas wanilii na cały rok - powiedział BBC Cleo Sadler, który zarządza stroną produkcyjną firmy. Inna opisywana firma, Ruby Violet zdecydowała się w ogóle zrezygnować z wanilii w swoich lodach z powodu wysokich cen.

Dlaczego wzrasta cena wanilii? Jej największym producentem jest Madagaskar. To tam uprawiane jest 75 proc. wanilii. - Głównym powodem wysokich cen jest marcowy atak cyklonu na Madagaskarze, który zniszczył wiele plantacji - twierdzi Julian Gale, analityk giełdowy IEG Vu. Innymi dużymi producentami wanilii są Papua Nowa Gwinea, Indie i Uganda.

BBC zwraca uwagę, że to trudna do pielęgnacji roślina, a przyprawę wydobywa się z delikatnego kwiatu wanilii. W rezultacie wanilia jest drugą najdroższą przyprawą na świecie, po szafranie. Stosowana jest nie tylko do produkcji lodów, ale też niektórych alkoholi, kosmetyków i perfum.

Ratunkiem dla producentów może być syntetyczny aromat zwany waniliną. Ekstrahuje się go z drewna, a czasem nawet z ropy naftowej. Może on być teraz szerzej stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu - przewiduje BBC.

Źródło: rp.pl na podst. BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA