fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Kary śmierci na szczeblu federalnym nie będą wykonywane

Merrick Garland
AFP
Prokurator generalny USA Merrick Garland w czwartek wprowadził moratorium na wykonywanie kar śmierci na szczeblu federalnym.

Jednocześnie Departament Sprawiedliwości poinformował, że kontynuuje przegląd dotyczący wykonywania kary śmierci na szczeblu federalnym.

"Departament Sprawiedliwości musi zapewnić, że wszyscy w federalnym systemie sprawiedliwości mają nie tylko prawa gwarantowane przez konstytucję i system prawa w USA, ale są też traktowani uczciwie i humanitarnie" - napisał Garland w oświadczeniu.

"To zobowiązanie ma szczególną moc w sprawach, w których zapadła kara śmierci" - dodał.

Poprzednik Garlanda, William Barr, prokurator generalny w administracji Donalda Trumpa, w 2020 roku wznowił wykonywanie kar śmierci na szczeblu federalnym po 17-letniej przerwie.

W ostatnich miesiącach urzędowania administracji prezydenta Donalda Trumpa Biuro Więziennictwa wykonało 13 egzekucji na szczeblu federalnym - między lipcem 2020 a styczniem 2021 roku.

Była to najwyższa liczba egzekucji przeprowadzonych na szczeblu federalnym w USA przeprowadzona za rządów jakiegokolwiek prezydenta od XIX wieku.

Barr wydał zalecenie, by w czasie egzekucji używać wyłącznie pentobarbitalu - wcześniej przy wykonywaniu kary śmierci przez podanie zastrzyku skazanym podawano połączenie trzech środków, ale praktykę tę porzuconą ze względu na problem z dostępem do jednego z tych środków - tiopentalu sodu.

Adwokaci i przeciwnicy kary śmierci protestowali przeciwko użyciu pentobarbitalu jako środka wywołującego wrażenie tonięcia, ze względu na natychmiastowe uszkadzanie naczyń włosowatych w płucach, na co wskazywały autopsje straconych więźniów.

Garland poinformował, że nakazał zastępczyni prokuratora generalnego, Lisie Monaco, dokonać przeglądu kwestii związanych z karą śmierci, w tym tego czy użycie pentobarbitalu niesie za sobą "ryzyko bólu i cierpienia".

Prezydent Joe Biden, w swojej kampanii wyborczej zobowiązał się wesprzeć przepisy pozwalające zakończyć z wykonywaniem kary śmierci.

Obecnie w federalnych więzieniach na wykonanie kary śmierci oczekuje 46 skazanych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA