fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Sondaż: 44 proc. Amerykanów chce odwołania Trumpa z urzędu

AFP
44 proc. uczestników sondażu Reuters/Ipsos przeprowadzonego między 17 a 22 stycznia uważa, że Donald Trump w wyniku procesu, jaki toczy się przed Senatem wobec niego w związku z procedurą impeachmentu, powinien być odwołany ze stanowiska.

15 proc. uważa, że proces powinien zakończyć się formalnym upomnieniem prezydenta. Według 31 proc. respondentów zarzuty wobec Trumpa powinny zostać oddalone.

Trump jest oskarżony o nadużycie władzy, które miało polegać na wywieraniu presji na Ukrainę, by ta wszczęła postępowanie przeciwko jego prawdopodobnemu rywalowi w wyborach prezydenckich, Joe Bidenowi i jego synowi Hunterowi. Izba Reprezentantów oskarżyła też Trumpa o obstrukcję swoich działań zmierzających do wyjaśnienia tej sprawy.

21 stycznia w Senacie ruszył proces Trumpa. Proces ten mógłby zakończyć się odwołaniem Trumpa z urzędu, gdyby za takim rozwiązaniem opowiedziało się 2/3 senatorów. Większość w Senacie mają Republikanie, którzy wykluczają poparcie wniosku o odwołanie Trumpa.

Jednocześnie z sondażu wynika, że według 72 proc. Amerykanów w ramach procesu w Senacie zeznania złożyć powinni świadkowie mający wiedzę "z pierwszej ręki" o działaniach prezydenta - np. sekretarz stanu Mike Pompeo, czy były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

70 proc. ankietowanych uważa, że senatorowie powinni zachowywać się w czasie procesu jak "bezpartyjni sędziowie".

12 proc. ankietowanych zapowiada, że będzie codziennie śledziło przebieg procesu, 17 proc. ma zamiar śledzić go kilka razy w tygodniu, a 36 proc. ma zamiar zapoznawać się z relacjami mediów na temat przebiegu procesu. Łącznie przebieg procesu ma zamiar śledzić 65 proc. respondentów.

Margines błędu w sondażu wynosi 5 punktów procentowych.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA