fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Impeachment Trumpa. Demokraci przedstawili formalne zarzuty

Donald Trump
AFP
Demokraci z Izby Reprezentantów przedstawili dwa artykuły impeachmentu prezydenta USA. Donaldowi Trumpowi zarzucają nadużycie władzy oraz utrudnianie prac Kongresu.

W ubiegłym tygodniu spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała na konferencji prasowej, że izba niższa Kongresu Stanów Zjednoczonych ma przystąpić do postępowania ws. impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

- Działania prezydenta poważnie naruszyły konstytucję - przekazała Nancy Pelosi. Zwłaszcza gdy mówi i działa w oparciu o przekonanie, że zgodnie z artykułem 2., może robić, co chcę. Nie - wyjaśniła.

Jerrold Nadler, przewodniczący kongresowej komisji ds. sprawiedliwości, przedstawił dziś, o co oskarżony jest amerykański prezydent. 

Jeśli komisja zagłosuje w tym tygodniu za przyjęciem artykułów, zostaną one przedłożone izbie niższej do głosowania. W przypadku ich przegłosowania, sprawa trafi do Senatu. Może do tego dojść na początku stycznia.

Administracja Donalda Trumpa liczy na szybkie przeniesienie sprawy do Senatu. Tam przewagę mają republikanie, którzy mogą stanąć w obronie prezydenta. 

Jak macie mnie postawić w stan impeachmentu, zróbcie to szybko. W Senacie będę miał szansę na sprawiedliwą rozprawę, a nasz kraj będzie mógł wrócić do normalności – napisał prezydent w jednym z wpisów na Twitterze.

W ramach śledztwa ws. impeachmentu kongresmeni próbują ustalić, czy Trump nadużył władzy wywierając presję na Ukrainę, by ta rozpoczęła śledztwo ws. Joe Bidena i jego syna Huntera w związku z interesami tego ostatniego na Ukrainie, a także śledztwo ws. domniemanej ingerencji władz Ukrainy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Od wszczęcia tych postępowań Biały Dom miał uzależniać udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA