fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Komisja ds. pedofilii ma być niezależna od organów władzy publicznej

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Państwowa komisja ds. pedofilii będzie miała szerokie uprawnienia i zbada problem pedofilii nie tylko w środowisku kościelnym - powiedział w Polskim Radiu były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów przyjął kształt ustawy dotyczącej powołania tej komisji. Ma być ona niezależna od organów władzy publicznej.

Projekt ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, wobec małoletniego poniżej lat 15  jest już w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Za jgo opracowanie odpowiada wicepremier Jacek Sasin, a planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to  III kwartał 2019 r.

Czytaj też:

Morawiecki: będzie komisja badająca problem pedofilii

Ofiary księży pedofilów milczą latami

Jak czytamy w informacji podanej na stronie KPRM, projektowana ustawa to reakcja państwa na brak kompleksowych rozwiązań w zakresie walki Państwa z problemem przestępczości na tle seksualnym, ze szczególnym uwzględnieniem pokrzywdzonych przestępstwami pedofilskimi. Zauważono przy tym  brak należytego wyjaśnienia przestępstw pedofilskich, zarówno z uwagi na tuszowanie takich zdarzeń przez lokalną społeczność, niewłaściwe działania organów powołanych do zwalczania i zapobiegania przestępczości na tle seksualnym, ale także z uwagi na strach i wstyd towarzyszący ofiarom takich przestępstw oraz inne bariery psychologiczne.

Obecnie brak jest środków umożliwiających dochodzenia swoich praw przez ofiary, które dopiero jako osoby dorosłe, po ukończeniu 30 lat, mają odwagę mówić o doznanych w dzieciństwie krzywdach. Nie można także ścigać sprawców pedofilii z powodu upływu terminu przedawnienia karalności, do którego zalicza się czas dochodzenia ofiar do pełnoletności.

Inicjatorzy projektowanej regulacji podkreślają konieczność otoczenia ofiar przestępstw pedofilskich szczególną troską, w celu przywrócenia im poczucia godności,  konieczność systemowego napiętnowania przestępstw pedofilskich i ich sprawców oraz konieczność zapewnienia zadośćuczynienia za poczucie wyrządzonej krzywdy osobom, które jako dzieci cierpiały na skutek przestępstw pedofilskich.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że projekt ustawy dotyczący powołania komisji będzie omawiany na posiedzeniu rządu za tydzień. Jeszcze w lipcu ma się nim zająć Sejm. Zdaniem Dworczyka w siedmioosobowej komisji zasiadałyby osoby  wskazane przez prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka oraz wybrane przez Sejm większością 3/5 głosów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA