fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Więzienia: Polska w europejskiej czołówce pod względem liczby osadzonych

Fotorzepa, Piotr Nowak
Polska jest w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o liczbę osadzonych. W statystykach prym wiodą państwa z obszaru postsowieckiego.

Rada Europy opublikowała doroczne dane o więziennictwie 40 krajów Europy. Najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w Rosji (418), Gruzji (252) i Azerbejdżanie (235). Najmniej – w Islandii (47), Finlandii (51) i Holandii (54).

Polska jest na wysokim, 8. miejscu, z 194 osadzonymi na 100 tys. mieszkańców.

Czytaj też:

Osadzonymi zajmuje się u nas relatywnie niewielu więzienników. Na jednego przypada zaledwie 5,2 więźnia. W UE gorzej jest tylko w Estonii i Grecji. W całej Europie największy niedobór mają Macedonia Północna i Rosja.

Niskie są też w Polsce wydatki na utrzymanie więźnia. Przeciętnie kosztuje on 26,9 euro dziennie - to mniej niż w krajach Europy Zachodniej, nawet uwzględniając różnice w sile nabywczej pieniądza. W Szwecji dzień więźnia kosztuje podatnika 380 euro, w Holandii – 244 euro, zaś w Irlandii Płn to aż 778 euro.

W krajach z dużą społecznością imigrantów to oni tworzą dużą grupę skazanych. W Niemczech 38 proc., w Szwecji – 28 proc. Jedna trzecia z tej grupy to obywatele innych państw UE.

Raport podaje, za jakie przestępstwa odsiadywany jest wyrok. Polska wyróżnia się na tle UE w dwóch kategoriach: handlu narkotykami i przestępstwach drogowych.

Tylko 3,3 proc. skazanych w polskich więzieniach siedzi za handel narkotykami. Na Łotwie jest ich 40 proc., a w większości państw Europy wskaźnik jest dwucyfrowy.

Relatywnie dużo mamy skazanych za przestępstwa drogowe: 8,3 proc. Więcej jest tylko w Islandii, na Łotwie, w Estonii, Finlandii i Portugalii.

Raport sporządził Uniwersytet w Lozannie na podstawie corocznych danych z krajów Rady Europy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA