fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

Ryszard Terlecki: Prawnicy nie mogą rządzić, sędziowie nie mogą rządzić

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
- Wymiar sprawiedliwości to jest jedyna część trójwładzy, która nie podlega kontroli, nie podlega narodowi. To się musi zmienić - mówił Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, w czasie spotkania z mieszkańcami Baligrodu w województwie podkarpackim.

- Konstytucja Polski mówi, że władzę sprawuje naród. I sprawuje ją poprzez parlament, rząd, prezydenta, poprzez wymiar sprawiedliwości - mówił Terlecki, tłumacząc forsowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformę sądownictwa.

W środę na swoim cotygodniowym posiedzeniu Komisja Europejska upoważniła wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa do rozpoczęcia procedury o naruszenie unijnego prawa przeciw Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, która 3 lipca przedwcześnie zakończy kadencję większości sędziów, co KE uważa za naruszenie zasady niezależności sądownictwa. - Formalna decyzja nie została jeszcze podjęta - powiedział Jean-Claude Juncker, przewodniczący KE. Nieoficjalnie mówi się, że uruchomienie procedury będzie ogłoszone w poniedziałek.

Przeczytaj: Bruksela czeka z decyzją o Sądzie Najwyższym

- Ten wymiar sprawiedliwości to jest jedyna część tej trójwładzy, która nie podlega kontroli, nie podlega narodowi. Działa jakby w pewnej próżni społecznej. To się musi zmienić - wyjaśniał natomiast Ryszard Terlecki na spotkaniu z wyborcami w Baligrodzie w województwie podkarpackim.

Jak mówił wicemarszałek Sejmu, trzecia władza "nie może być jakąś władzą zwierzchnią nad całym państwem". - Prawnicy nie mogą rządzić, sędziowie nie mogą rządzić. Od tego jest rząd, od tego jest prezydent, a od powołania ich jest parlament - argumentował Terlecki, cytowany przez Radio Rzeszów.

Według polityka PiS "elita prawnicza" próbuje "złamać prawo, które ustanowił parlament". - To jest niedopuszczalne, niewyobrażalne. Oczywiście tu nie możemy ustąpić - zapowiedział Ryszard Terlecki.

Źródło: rp.pl/ Radio Rzeszów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA