fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Nowa ustawa o rynku pracy: zniknie profilowanie bezrobotnych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nowa ustawa o rynku pracy sporo zmieni w zasadach wspierania osób szukających pracy przez urzędy pracy.

Z projektu nowej ustawy o rynku pracy, którą rząd wysłał do konsultacji społecznych, wynika wiele pozytywnych zmian. Przede wszystkim od 1 stycznia ma zniknąć profilowanie bezrobotnych, które obecnie bardzo utrudnia służbom zatrudnienia aktywizację bezrobotnych.

– Nowe przepisy są też bardzo dobrze dostosowane do nowych zasad gromadzenia i przetwarzania danych osobowych bezrobotnych – komentuje Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. – Zawierają też wiele zmian, które mogą spowodować spore zamieszanie w działaniu urzędów.

Chodzi np. o art. 55, który przewiduje, że nie można pozbawić statusu bezrobotnego matki, ojca, a także członka najbliższej rodziny dziecka. Ten katalog jest tak ogólnie skonstruowany, że praktycznie każdy członek rodziny będzie się mógł domagać zachowania statusu bezrobotnego. Skoro przepis nie przewiduje żadnych ograniczeń co do wieku dziecka, będzie to możliwe bezterminowo.

Z kolei art. 62 projektu przewiduje, że urząd pracy ma zapewnić bezrobotnemu stałą opiekę tego samego pracownika. Gdy ten ostatni weźmie urlop, to bezrobotny nic nie załatwi w urzędzie? ©?

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA