fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Zgorzelski: PSL może opuścić większość w Senacie

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jeżeli sprawy polskich rolników nie będą miały uznania w Senacie, senatorowie PSL powinni opuścić większość - mówił w rozmowie z Polsat News wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski. Bez głosów trzech senatorów PSL opozycja nie dysponuje większością w Senacie.

Senatorami PSL (Koalicji Polskiej) są Michał Kamiński, Jan Filip Libicki oraz Ryszard Bober. Bez ich głosu obecna większość dysponuje 48 głosami (na 100) w Senacie.

Zgorzelski w rozmowie z Polsat News stwierdził, że przyszłość większości opozycji w Senacie będzie zagrożona jeśli senatorowie Koalicji Obywatelskiej nie poprą poprawek do tzw. Piątki dla zwierząt zgłoszonych przez PSL. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zakazuje m.in. hodowli zwierząt futerkowych oraz zakazuje eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego. W Sejmie większość posłów klubu Koalicji Polskiej (PSL+Kukiz'15) głosowało przeciw ustawie.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że weźmie udział w proteście rolników przeciwko ustawie, który ma odbyć się w Warszawie. Jak dodał "nie chodzi o blokowanie ulic, tylko upominanie się o etos rolnika".

Zgorzelski oskarżył PiS, inicjatora ustawy, o to, że partia ta pokazała "gest Lichockiej polskim rolnikom". - Polski rolnik jest zarzynany przez fanaberie PiS - oburzał się.

Według polityka PSL sygnał wysłany przez PiS rolnikom jest następujący: "Wybraliście nas, dzięki wam rządzimy i już teraz was nie potrzebujemy na kolejne cztery lata".  

Polityk przekonywał też, że "najbardziej o zwierzęta troszczą się rolnicy". - Oni wokół nich chodzą, pracują od świtu do wieczora - mówił.

Wicemarszałek Sejmu zapowiedział, że PSL złoży poprawki do ustawy w Senacie - tym poprawkę dotyczącą rezygnacji z ograniczeń w eksporcie drobiu i wołowiny, a także poprawkę zakazującą na wchodzenie do gospodarstw przez organizacje ekologiczne bez zgody właścicieli tych gospodarstw oraz poprawkę przedłużającą vacatio legis, czyli czas przez który ustawa nie wejdzie w życie.

Zgorzelski podkreślił, że od poparcia PO dla tych poprawek uzależniona będzie przyszłość większości w Senacie.

- Jeśli senatorowie PO nie zagłosują za naszymi poprawkami do ustawy ws. zwierząt, to nasza obecność w większości senackiej może być zakończona - zapowiedział.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA