fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kanada: Aktywność szpiegów jak w czasach Zimnej Wojny

Siedziba CSIS
Flic Kr, CC0, via Wikimedia Commons
Kanadyjska Służba Bezpieczeństwa i Wywiadu (CSIS) alarmuje, że poziom aktywności zagranicznych szpiegów i ingerencji obcych agencji wywiadowczych w kraju osiągnął w 2020 roku poziom nienotowany od czasów Zimnej Wojny.

Tak duża aktywność obcych wywiadów w Kanadzie ma być związana m.in. ze sprzyjającymi działaniom wywiadowczym warunkami, stworzonymi przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje CSIS.

CSIS wskazuje działalność wywiadów Rosji i Chin jako główny powód do niepokoju. Agencja dodaje, że zachowania zagrażające bezpieczeństwu Kanady, takie jak działania ekstremistów, mieszanie się obcych służb w wewnętrzne sprawy kraju, szpiegostwo i cyberataki w 2020 roku były znacznie częstsze niż wcześniej.

W swoim dorocznym raporcie CSIS zwraca uwagę, że "obce służby wywiadowcze i osoby pracujące na ich rzecz wykorzystały społeczne i gospodarcze warunki stworzone przez pandemię", by pozyskać cenne informacje.

Działalność obcym wywiadom miał ułatwić fakt, że wielu pracowników w Kanadzie w związku z epidemią przeszło na tryb pracy zdalnej.

W lutym dyrektor CSIS alarmował, że Chiny stwarzają poważne strategiczne zagrożenie dla Kanady.

Teraz w raporcie CSIS czytamy, że "Chiny, Rosja i inne obce państwa zdobywały polityczne, gospodarce i wojskowe informacje w Kanadzie poprzez celowe działania wspierające ich wewnętrzne cele".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA