fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Niemcy: Zieloni chcą stanąć na czele przyszłego rządu

Annalena Baerbock
AFP
Annalena Baerbock, która będzie kandydatką na kanclerza niemieckich Zielonych w nadchodzących wyborach do Bundestagu oświadczyła, że chciałaby stanąć na czele przyszłego niemieckiego rządu.

Wybory do Bundestagu odbędą się we wrześniu 2021 roku. O urząd kanclerza nie będzie ubiegać się w nich Angela Merkel, która pełni tę funkcję od 2005 roku.

Koalicja CDU/CSU, którą reprezentowała Merkel, nie wskazała jeszcze swojego kandydata na kanclerza - ma to być jeden z dwóch liderów partyjnych: lider CDU, Armin Laschet, albo lider CSU, Marcus Soeder.

Według sondaży Zieloni mają szansę stać się po wyborach drugą siłą polityczną w Niemczech. Jest możliwe, że przyszły niemiecki rząd stworzą właśnie Zieloni wraz z CDU/CSU.

- Chcielibyśmy stanąć na czele tego rządu - mówiła Baerbock na konferencji prasowej.

- Ale jako że polityka nie jest ćwiczeniem z pobożnych życzeń, to od wyborców będzie zależeć to jak silne będą poszczególne partie po wyborach - dodała.

W ostatnich sondażach CDU/CSU traci poparcie - partia ta spadła poniżej poziomu 30 proc. głosów. Z kolei Zieloni regularnie uzyskują w sondażach 20-22 proc. poparcia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA