fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Hongkong: Siedmioro aktywistów skazanych. Wśród nich Jimmy Lai

Protest przed sądem w Hongkongu
AFP
Siedmioro prodemokratycznych aktywistów zostało uznanych przez sąd w Hongkongu za winnych stawianych im zarzutów organizowania i uczestniczenia w nielegalnym zgromadzeniu w czasie antyrządowych protestów jakie miały miejsce w Hongkongu w 2019 roku. Wymiar kary, jakiemu zostaną poddani, będzie ogłoszony w późniejszym terminie.

Wśród skazanych aktywistów jest magnat medialny i założyciel tabloidu "Apple Daily", Jimmy Lai, a także 82-letni Martin Lee, weteran prodemokratycznego ruchu w Hongkongu.

Lai już wcześniej trafił do aresztu bez możliwości wyjścia za kaucją w związku z innymi zarzutami.

Grupa aktywistów została skazana w związku z udziałem w proteście z 18 sierpnia 2019 roku, w którym - według organizatorów - miało wziąć udział 1,7 mln osób. Uczestnicy demonstracji protestowali przeciwko projektowi zmian w prawie, które pozwoliłyby na ekstradycję mieszkańców Hongkongu do Chin kontynentalnych, gdzie sądziłyby ich sądy podporządkowane Komunistycznej Partii Chin.

Ostatecznie władze Hongkongu wycofały się z proponowanych zmian w prawie, ale nie zakończyło to protestów, których uczestnicy zaczęli domagać się rozszerzenia swobód demokratycznych.

W reakcji na protesty w Hongkongu Pekin przyjął twardsze stanowisko wobec prodemokratycznych aktywistów w mieście, obejmując Hongkong przepisami ustawy o bezpieczeństwie narodowym i doprowadzając do zmian w prawie wyborczych, które ograniczą odsetek członków Rady Legislacyjnej (lokalnego parlamentu) pochodzących z demokratycznych wyborów.

Za udział w nielegalnym zgromadzeniu lub w zamieszkach w Hongkongu grozi do 10 lat więzienia.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA