fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela: Będzie banknot o nominale 1 miliona wart 50 centów

Nowe banknoty w Wenezueli
AFP
W Wenezueli od poniedziałku weszły do obiegu banknoty o nominale 200 i 500 tysięcy boliwarów - warte, odpowiednio, 10 i 27 centów przy aktualnym kursie - informuje Reuters.

Bank centralny Wenezueli informował wcześniej, że zamierza rozpocząć emisję banknotów o nominale 1 miliona boliwarów, co będzie stanowić równowartość 50 amerykańskich centów.

Dotychczas banknotem o najwyższym nominale w Wenezueli było 50 tysięcy boliwarów.

Inflacja liczona rok do roku wyniosła w styczniu w Wenezueli 2 665 proc. co doprowadziło do sytuacji, w której na rynku zaczęło brakować banknotów.

- Nowe banknoty w ciągu kilku miesięcy stracą jakąkolwiek wartość, ponieważ ceny rosną bardzo szybko - powiedział Rafael Alvarez, pracownik ochrony zdrowia, z którym rozmawiał Reuters.

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, zamierza podjąć działania mające na celu upowszechnianie płatności bezgotówkowych, w związku z deficytem środków płatniczych w kraju.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w ogromnym kryzysie gospodarczym wywołanym przez spadek cen ropy na światowych rynkach połączony z wcześniejszą rozbudową świadczeń socjalnych opartych w dużej mierze o zyski z handlu ropą.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA