fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Audyt wydatków Senatu. Nieprawidłowości dotyczą prawie 500 tys. zł

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Nieprawidłowości przy zamówieniach na kwotę blisko pół miliona złotych wykazał wewnętrzny audyt wydatków Kancelarii Senatu w poprzedniej kadencji - pisze Onet podając, że zapoznał się ze sprawozdaniem kontrolerów.

Jak podaje Onet, marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO) zlecił wykonanie wewnętrznego audytu, "który miał pokazać, czy w kancelarii pieniądze wydawano zgodnie z przepisami o finansach publicznych". W poprzedniej kadencji marszałkiem był Stanisław Karczewski (PiS).

Według portalu, prace nad sprawozdaniem trwały od lutego do lipca. Onet pisze, że zapoznał się z dokumentem. "Okazuje się, że kontrolerzy wytknęli nieprawidłowości przy zamówieniach na kwotę blisko pół miliona złotych" - czytamy.

Według Onetu, najwięcej wątpliwości budzą wydatki na modernizację strony internetowej i intranetowej izby wyższej. Ze sprawozdania ma wynikać, że serwis intranetowy kosztował niespełna 140 tys. zł, a w ramach zlecenia wykonane zostały także funkcjonalności "które okazały się później nieprzydatne użytkownikom Kancelarii Senatu", co, według cytowanego przez Onet fragmentu sprawozdania audytorów, było działaniem "niecelowym i niegospodarnym". Wśród nieuruchomionych funkcjonalności miał być m.in. moduł rezerwowania służbowych pojazdów.

Cytowany przez Onet Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu w latach 2016-2019 powiedział, że nic o tym nie wie, a nowy intranet został wdrożony od podstaw, gdyż stary wyglądał "jak strony z lat 90.". - Zastąpiliśmy zeszyt w kratkę nowoczesnymi narzędziami. Nie jest moją winą, że dziś się z tego nie korzysta – stwierdził.

Onet pisze także, że na dwuletnią licencję dostępu do narzędzia wspierającego korzystanie z serwisów społecznościowych Kancelaria Senatu zapłaciła prawie 40 tys. zł, a "narzędzia prawie nikt nie używał".

W omawianym przez portal sprawozdaniu jest też mowa o pokazie 3D na budynku Polskiej Akademii Nauk w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu, za który zapłacono ponad 160 tys. zł

Zaprojektowanie zestawów albumów i płyt CD z pieśniami na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości kosztowało ponad 200 tys. zł "Płytę "Hej, Orle Biały!" stworzono we współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego" - czytamy w Onecie, który dodaje, że prawie cztery tysiące egzemplarzy nadal leżą w magazynach.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA