fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ozdoba: Zawiadomienie do prokuratury ws. zachowania posła PO Sławomira Nitrasa

Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Nie ma zgody na przemoc fizyczną. To, co zrobił pan Sławomir Nitras to przejaw chuligaństwa. Oczekuję przeprosin ze strony Rafała Trzaskowskiego - powiedział wiceminister klimatu, poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba, zapowiadając złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez członka sztabu Trzaskowskiego, posła PO Sławomira Nitrasa. W sprawie chodzi o czwartkowy incydent w oczyszczalni ścieków "Czajka".

- Doszło do ataku fizycznego na posła, na wiceministra (sprawiedliwości Sebastiana - red.) Kaletę, co w mojej opinii wypełnia czyn zabroniony z art. 191 par. 1 Kodeksu karnego, dlatego postanowiłem dziś złożyć zawiadomienie do prokuratury na możliwość popełnienia przestępstwa przez pana posła Nitrasa w dniu wczorajszym - oświadczył Jacek Ozdoba na konferencji prasowej.

Wspomniany przez Ozdobę paragraf stanowi, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

W sprawie chodzi o incydent, do którego doszło w czwartek w oczyszczalni ścieków "Czajka", w której kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zorganizował konferencję prasową. Na konferencję, na którą nie byli zaproszeni, próbowali dostać się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, posłowie Solidarnej Polski. Kaleta mówił, że wizyta miała związek z kontrolą poselską w MPWiK, a on, jako poseł z Warszawy, chciał wysłuchać konferencji Trzaskowskiego.

Członek sztabu kandydata KO, poseł PO Sławomir Nitras zatrzymał posłów SP na schodach, łapiąc Kaletę i przytrzymując go.

W piątek do sprawy odniósł się Jacek Ozdoba. Ocenił, że zachowanie Nitrasa było skandaliczne. - Oczekuję przeprosin ze strony Rafała Trzaskowskiego, za to, że mi też uniemożliwiono uczestniczenie w konferencji prasowej (na terenie - red.) obiektu, który jest również finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a jestem wiceministrem, który nadzoruje NFOŚ. Oczekuję wyrzucenia ze sztabu PO oraz z całej partii Sławomira Nitrasa, ponieważ nie ma zgody na tego typu zachowania, nie ma zgody na agresję - powiedział Ozdoba.

- To, co zrobił pan Sławomir Nitras w czwartek to przejaw chuligaństwa, agresji i niedopuszczalnej formy debaty publicznej - dodał.

- Atak fizyczny na wiceministra, atak fizyczny na kogokolwiek jest niedopuszczalny - mówił, określając zajście na terenie oczyszczalni mianem "nieprawdopodobnej sceny".

Zdaniem Ozdoby, brakuje stanowczej reakcji Rafała Trzaskowskiego na zachowanie posła Nitrasa. - W mojej ocenie (Trzaskowski - red.) powinien sam złożyć zawiadomienie do prokuratury na Sławomira Nitrasa - powiedział wiceminister.

- Rafał Trzaskowski powinien tu stanąć, przeprosić i powiedzieć, że tego typu sytuacje są niedopuszczalne, i że jako kandydat na prezydenta absolutnie odcina się od osób, które dopuszczają się agresji, tym bardziej - fizycznej, i że składa zawiadomienie na Sławomira Nitrasa, wyrzuca go ze swojego sztabu i że jako wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej składa wniosek do (przewodniczącego PO Borysa - red.) Budki o natychmiastowe wszczęcie postępowania wewnętrznego w PO, wyrzucenie tego człowieka z PO - mówił Ozdoba oceniając, że zachowanie Nitrasa "to nie jest jednorazowa sytuacja".

- Rafał Trzaskowski legitymizuje działania Sławomira Nitrasa. Nie odcinając się od niego, nie odcinając się od tak brutalnego ataku, prezydent Trzaskowski pokazuje, że jest człowiekiem, który uważa, że przemoc fizyczna w polityce może mieć miejsce. Ja na to się nie zgadzam - powiedział Jacek Ozdoba.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA