fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent skonsultował się z ministrami przed wizytą w USA

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Kwestie obronności, współpracy handlowej, energetyki oraz bezpieczeństwa w dziedzinie telekomunikacji będą głównymi tematami przyszłotygodniowych rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem - poinformował prezydent Andrzej Duda po zwołanej przez siebie naradzie z ministrami.

Na zaproszenie amerykańskiego przywódcy Andrzej Duda 24 czerwca złoży wizytę w Białym Domu. Prezydent przekazał, że w środę po debacie w TVP spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Powiedziałem panu premierowi, że absolutnie konieczna jest konsultacja z ministrami zajmującymi się poszczególnymi dziedzinami, w których mają być prowadzone rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem - dodał.

Duda poinformował, że w czwartkowych konsultacjach zdalnie wziął udział przebywający na Górnym Śląsku premier, a osobiście obecni byli m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Jacek Czaputowicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz szef KPRM Michał Dworczyk.

- Poprosiłem o przedstawienie najpierw zwięzłego opisu bieżącej sytuacji, następnie przedyskutowaliśmy kwestie tego, czego możemy się spodziewać i w jakim kierunku będziemy w tych rozmowach zmierzali - relacjonował prezydent.

Andrzej Duda ocenił, mówiąc o swych dotychczasowych spotkaniach z Donaldem Trumpem, że "jesteśmy dzisiaj jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych, na pewno w UE". - Spodziewam się dobrej wizyty - dodał.

- Jest to dla mnie bardzo ważny sygnał, że jestem pierwszym prezydentem, który po tej przerwie w bezpośrednich spotkaniach jest zaproszony do Białego Domu - powiedział Duda.

Podczas rozmów polsko-amerykańskich poruszone mają być kwestie współpracy militarnej między Polską a USA oraz w ramach NATO, a także współpraca handlowa - relacje dwustronne i partnerstwo w ramach Trójmorza. - Kolejnym tematem jest współpraca w dziedzinie energetyki, (...) kwestia importu do Polski gazu skroplonego z USA - mówił prezydent.

- Ostatnim z tematów jest bezpieczeństwo w dziedzinie telekomunikacji, tutaj oczywiście rozwój sieci 5G i współpraca technologiczna pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, cyberbezpieczeństwo - dodał informując, że będzie chciał rozmawiać z Trumpem o "kolejnych dużych amerykańskich inwestycjach w naszym kraju".

- Mam poczucie, że zacieśnianie współpracy sojuszniczej i militarnej pomiędzy Polską a USA, także obecność armii amerykańskiej w Polsce jest dla amerykańskich inwestorów istotnym wzmocnieniem gwarancji bezpieczeństwa naszego kraju, a tym samym inwestowanych przez nich tutaj pieniędzy - oświadczył prezydent.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA