fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka Brytania: Minister finansów podał się do dymisji

AFP
Sajid Javid zrezygnował ze stanowiska kanclerza skarbu (ministra finansów) w związku z rekonstrukcją rządu prowadzoną przez Borisa Johnsona - informuje Sky News.

Johnson 13 lutego odwołał kilku członków rządu - Juliana Smitha, ministra ds. Irlandii Północnej, Andreę Leadsom - minister biznesu,  Geoffreya Coxa - prokuratora generalnego, Esther McVey - minister ds. mieszkalnictwa i Chrisa Skidmore'a - ministra szkolnictwa wyższego, Nusrata Ghaniego - ministra transportu.

Javid był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie budżetu, w ramach którego miały zostać zrealizowane obietnice Johnsona dotyczące zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i policję.

Nowym ministrem finansów Wielkiej Brytanii został Rishi Sunak.

Javid odchodzi z rządu na miesiąc przed przedstawieniem tegorocznego budżetu.

Z informacji Sky News wynika, że Javid mógł zachować stanowisko w związku ze sporem dotyczącym jego bliskich doradców. Javid nie chciał ich zdymisjonować - a to miało być warunkiem jego pozostania w rządzie.

To pierwsze duże zmiany w rządzie Johnsona po tym, jak Wielka Brytania wyszła z UE oraz po sukcesie Johnsona w wyborach z 12 grudnia do Izby Gmin, w których Partia Konserwatywna zdobyła samodzielną większość i osiągnęła najlepszy wynik od 1987 roku.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA