fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

"To nie jest reforma". Biedroń apeluje do Dudy o weto ws. sądów

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Kandydat Lewicy na prezydenta europoseł Robert Biedroń zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw dotyczących sądów.

W czwartek Sejm będzie głosował w sprawie uchwały Senatu dotyczącej odrzucenia w całości nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja, która zwiększa odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, bywa nazywana "dyscyplinującą", "represyjną" lub "kagańcową".

Jeśli Sejm przyjmie uchwałę Senatu, prace nad projektem zostaną zakończone. Jeśli w izbie niższej sprzeciw Senatu wobec nowelizacji zostanie odrzucony bezwzględną większością głosów, ustawa trafi na biurko prezydenta.

Na konferencji prasowej w Sejmie Robert Biedroń zaapelował do Andrzeja Dudy o zawetowanie "ustawy kagańcowej". Europoseł ocenił, że wejście nowelizacji w życie spowoduje wzrost chaosu w wymiarze sprawiedliwości. Kandydat Lewicy postulował zakończenie "wojny polsko-polskiej jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości". Ocenił, że forsowane przez obóz władzy zmiany nie są "żadną reformą".

Biedroń zadeklarował, że jako prezydent zrobi wszystko, aby wymiar sprawiedliwości był bardziej otwarty dla ludzi, a sądy - użyteczne dla "zwykłego człowieka".

Europoseł przedstawił postulat zorganizowania przy okrągłym stole dyskusji wszystkich opcji politycznych oraz środowisk prawniczych i organizacji pozarządowych. Debata miałaby dotyczyć niezbędnych reform wymiaru sprawiedliwości, które miałyby odpolitycznić sądy i usprawnić ich działanie.

Robert Biedroń zadeklarował też, że jeśli wygra wybory prezydenckie, będzie co roku przedstawiał w Sejmie raport ze swojej działalności i pytał wszystkie kluby parlamentarne o opinię na temat swej pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA