fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Piosenkarka z Chile pokazała piersi. Protest polityczny

AFP
Chilijska piosenkarka Mon Laferte pokazała piersi w czasie rozdania Latynoskich Grammy w ramach protestu przeciwko obecnej sytuacji w jej kraju - informuje BBC.

Laferte po pojawieniu na czerwonym dywanie w Las Vegas przed czwartkową ceremonią rozdania nagród odsłoniła piersi, prezentując na swojej klatce piersiowej napis głoszący, że "w Chile torturują, gwałcą i zabijają".

Z kolei odbierając nagrodę za najlepszy album w kategorii muzyki alternatywnej, Laferte odczytała wiersz chilijskiej pisarki La Chinganera ze słowami "Chile, twój ból mnie rani". 

W Chile od niemal miesiąca trwają protesty, które rozpoczęły się po podniesieniu cen biletów na metro. Protesty bardzo szybko przerodziły się w antyrządowe demonstracje.

W piątek władze kraju zapowiedziały rozpisanie referendum ws. zmian w konstytucji.

Protestujący w Chile domagają się zmiany konstytucji, która pochodzi z czasów rządów Augusto Pinocheta. Na mocy konstytucji państwo nie ma obowiązku zapewniania obywatelom opieki zdrowotnej, ani edukacji - czego domagają się protestujący.

W piątek rząd Chile zapowiedział, że w kwietniu 2020 roku rozpisze referendum ws. zmiany konstytucji. Obywatele mają zostać zapytani w referendum, czy obecna konstytucja powinna być zastąpiona nową ustawą zasadniczą. Obywatele mają też wskazać, czy nową konstytucję powinni pisać wybrani przez nich przedstawiciele, czy też eksperci wybrani przez polityków. 

Dotychczas w czasie protestów w Chile zginęło co najmniej 20 osób, a ponad 1000 zostało rannych. Chilijski Instytut Praw Człowieka poinformował, że podjął działania prawne ws. 179 przypadków - w tym domniemanych morderstw, przemocy seksualnej i tortur, jakich mieli domagać się funkcjonariusze chilijskiej żandarmerii wojskowej.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA