fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Portugalia: Socjaliści nadal będą rządzić z pomocą komunistów

AFP
Rządząca Portugalią Partia Socjalistyczna zdecydowanie wygrała wybory parlamentarne w Portugalii poprawiając swój wynik z 2015 roku, ale nie uzyskała samodzielnej większości - wynika ze wstępnych wyników wyborów.

Partia Socjalistyczna zdobyła 36,65 proc. głosów co przekłada się na ok. 106 mandatów w parlamencie. By dysponować samodzielną większością socjaliści musieliby jednak zdobyć 116 mandatów.

Drugie miejsce zajęła centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna, która zdobyła 27,90 proc. głosów.

Premier Antonio Costa, który prawdopodobnie pozostanie szefem rządu, musi obecnie wynegocjować nowy układ z popierającymi go dotychczas partiami skrajnej lewicy - Blokiem Lewicy i tworzoną przez komunistów i Zielonych Unitarną Koalicją Demokratyczną.

Sondaże przed wyborami wskazywały, że Costa, który wyprowadził na prostą portugalską gospodarkę może zdobyć nawet samodzielną większość - okazało się jednak, że choć socjaliści wzmocnili swoją pozycję, to jednak nie będą w stanie stworzyć rządu bez koalicjantów.

- Jest jasne, że te wybory umocniły Partię Socjalistyczną i skonsolidowały pozycję jej sojuszniczych partii - powiedział po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów Costa.

Premier podkreślił, że wyborcom podobała się umowa z Blokiem Lewicy i komunistami, którzy nieoczekiwanie poparli jego mniejszościowy rząd, by odsunąć od władzy prawicę. Zapowiedział przy tym, że chce negocjować również z ekologiczną partią Ludzie-Zwierzęta-Przyroda.

Rząd Costy był chwalony przez Brukselę za połączenie dyscypliny fiskalnej ze środkami mającymi pobudzać wzrost gospodarczy po recesji i programie oszczędnościowym przyjętym po kryzysie zadłużenia w Portugalii.

Costa zapowiedział dalsze zmniejszanie deficytu budżetowego i zadłużenia. Dodał jednak, że zdaje sobie sprawę, iż potencjalni koalicjanci będą "testować budżetowe limity".

Blok Lewicy i komuniści oświadczyli już, że nie widzą problemu w tym, by Costa pozostał na stanowisku premiera.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA