fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indiana: Skazany będzie musiał płacić za pobyt w areszcie?

123RF
Za pobyt w areszcie w hrabstwie Clinton, w Indianie, osoby uznane za winne zbrodni lub wykroczeń, już wkrótce być może będą musiały płacić 30 dolarów dziennie - informuje amerykański "Newsweek".

Szeryf hrabstwa Clinton, Rich Kelly, według doniesień WTTV-TV, miał przedstawić już swój pomysł radnym hrabstwa, którzy zdecydowali, że pochylą się nad projektem. Zmiany w prawie miałyby zmniejszyć udział pieniędzy z podatków w utrzymaniu aresztu.

Gdyby przepisy weszły w życie osoby uznane za winne zbrodni i wykroczeń musiałyby zapłacić do 30 dolarów za każdy dzień spędzony w areszcie. Więźniowie mieliby płacić za areszt od sierpnia, a po roku dokonana zostałaby ocena programu.

Zdaniem szeryfa hrabstwa prawo pozwala pobierać opłaty od więźniów. Jego zdaniem wprowadzenie takich przepisów może pełnić rolę odstraszającą. - Jeśli zniechęci choć jedną osobę od podjęcia złej decyzji, wtedy dla mnie będzie warto (wprowadzić te przepisy - red.) - powiedział Kelly w rozmowie z WTTV.

Kelly wylicza, że podatnicy płacą 4 mln dolarów rocznie na utrzymanie aresztu - większość tych środków pokrywa koszty żywienia aresztantów i inne koszty związane z utrzymaniem obiektu. Szeryf dodaje, że kosztami utrzymania aresztu chciałby obciążyć przebywające w nim osoby.

Jak wylicza "Newsweek" gdyby przepisy weszły w życie osoba, która spędzi w areszcie rok musiałaby za to zapłacić do 10860 dolarów.

Według szeryfa w więzieniu jednorazowo przebywa ok. 150 aresztantów - ale nie wszyscy zostają uznani za winnych.

Oddział American Civil Liberties Union, organizacji non profit, której celem jest ochrona praw obywatelskich, wykpił proponowane przez szeryfa przepisy, pisząc na swojej stronie, że "osoby, które trafią do aresztu mają już przerwę w swojej historii pracy, co utrudnia im znalezienie zatrudnienia (...). Płacenie przez więźniów za ich więzienie zwiększy już i tak znaczące nierówności gospodarcze i rasowe w naszym systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych".

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA