fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zełenski przywrócił ukraińskie obywatelstwo Saakaszwilemu

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wydanym dekrecie przywrócił obywatelstwo ukraińskie byłemu prezydentowi Gruzji Micheilowi Saakaszwilemu.

Dekret o przywróceniu obywatelstwa Saakszwilemu został opublikowany na stronie internetowej prezydenta. Czytamy w nim, że decyzją Zełenskiego w dekrecie Petra Poroszenki z 26 lipca 2017 roku usuwa się nazwisko byłego prezydenta Gruzji spośród innych osób, pozbawionych ukraińskiego obywatelstwa.

Saakaszwili ukraiński paszport otrzymał w maju 2017 roku, co spowodowało, że gruzińskie obywatelstwo zostało odebrane decyzją ówczesnego gruzińskiego prezydenta. W maju 2015 roku w rozmowie z BBC Saakaszwili mówił, że rezygnuje z gruzińskiego obywatelstwa w związku z objęciem urzędu gubernatora ukraińskiego regionu Odessa, ponieważ gruziński paszport oznacza dla niego "gwarantowane więzienie".

Latem 2017 roku Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa, gdy ten był na terenie USA. Mimo to były gubernator Odessy powrócił, gdy tłum jego zwolenników sparaliżował przejście graniczne w Medyce i wniósł go na rękach na Ukrainę.

Obecnie Saakaszwili mieszka w Holandii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA