fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Duterte ostrzega Chiny: Wyślę żołnierzy na misję samobójczą

NASA [Public domain]
Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zagroził wysłaniem swoich żołnierzy na "misję samobójczą", jeśli Pekin nie zostawi w spokoju wyspy Thitu, zajętej przez Filipiny wyspy w spornym archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim.

Duterte swoje groźby sformułował przemawiając na wiecu w Puerto Princesa na kilka dni po tym, jak filipiński rząd poinformował, że nawet 275 chińskich łodzi i okrętów było widzianych w ostatnich miesiącach wokół Thitu, jednej z wysp archipelagu Spratly.

- Bądźmy przyjaciółmi, ale nie tykajcie wyspy Pag-asa (filipińska nazwa wyspy Thitu) - cytuje Duterte CNN.

- Jeśli będziecie wykonywać ruchy w jej pobliżu, to inna historia. Powiem moim żołnierzom: szykujcie się na samobójczą misję - mówił prezydent Filipin, który dodał, że jego słowa nie są ostrzeżeniem lecz raczej "radą dla przyjaciół".

- Nie będę prosił lub błagał, mówię wam, żebyście zostawili w spokoju Pag-asę, ponieważ mam tam żołnierzy - dodał Duterte.

Na wyspie Thitu stacjonuje niewielki filipiński garnizon a także ok. 100 cywilów. Wyspa znajduje się ok. 500 km od Palawan, jednej z wysp tworzących archipelag Filipin.

Wyspy na Morzu Południowochińskim, a także same wody morza są przedmiotem sporu między Chinami, Filipinami, a także Wietnamem, Malezją i Brunei. Chiny uważają obszar, na którym znajduje się wyspa Thitu, za część swojego terytorium.

W czwartek MSZ Filipin wydało oświadczenie, w którym nazwało obecność chińskich okrętów w pobliżu wyspy Thitu "nielegalnym naruszeniem suwerenności Filipin".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA